W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie online członków Miast Międzykulturowych dotyczące integracji międzykulturowej GT-ADI-INT

Spotkanie online członków Miast Międzykulturowych dotyczące integracji międzykulturowej GT-ADI-INT
30.09.202014:47

Grupa Robocza ds. Integracji Międzykulturowej (GT-ADI-INT) odbywa swoje pierwsze spotkanie online w dniach 29-30 września. Głównym organizatorem jest Rada Europy z siedzibą w Strasburgu.

Skuteczna integracja migrantów, umożliwiająca społeczeństwom prosperowanie w różnorodności oraz budowanie odporności na konflikty i przemoc na tle etnicznym, religijnym, to główne wyzwania naszych czasów. Niedawne badanie dowiodło, że polityka integracji międzykulturowej pomaga społeczeństwom przyjmującym imigrantów ufać i dostrzegać korzyści płynące z imigracji, prowadząc do lepszej jakości życia w różnych miastach.

Komitet sterujący, pracujący przy Integracji Międzykulturowej (GT-ADI-INT) składa się z głównych przedstawicieli 10 państw członkowskich, posiadających specjalistyczną wiedzę w zakresie integracji międzykulturowej i zarządzania różnorodnością, a także przedstawicieli 10 władz lokalnych, które są pełnoprawnymi członkami Programu Miasta Międzykulturowe. Zgromadzenie to, łączące know-how podmiotów lokalnych, krajowych i międzynarodowych, będzie kluczowym elementem dla realizacji jego celów. Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej reprezentował Lublin podczas spotkania online.

Program Miasta międzykulturowe wspiera miasta w tworzeniu ich polityk z perspektywy międzykulturowej i opracowywaniu kompleksowych strategii międzykulturowych, po to aby pomóc im w pozytywnym zarządzaniu różnorodnością i uświadomieniu sobie przewagi, wynikającej z różnorodności. Program proponuje zestaw narzędzi analitycznych i praktycznych, które mają pomóc lokalnym interesariuszom na różnych etapach procesu.
Lublin jako jedyne miasto w Polsce od 2008 roku jest członkiem Programu Rady Europy Miasta Międzykulturowe (MCK). Polska współpraca z Programem zaowocowała wspólnymi przedsięwzięciami (m.in. projekty „Lublin dla wszystkich” i „Komunikacja dla integracji”), a także stałym uczestnictwem w budowaniu wspólnego systemu zarządzania różnorodnością kulturową w politykach miejskich.