W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie online z merem Równego

Spotkanie online z merem Równego
12.04.202108:45

W dniu 2 kwietnia br. miało miejsce kurtuazyjne spotkanie online Prezydentów miast partnerskich: Równego - Pana Ołeksandra Tretiaka i Lublina – Pana Krzysztofa Żuka. W spotkaniu uczestniczyli także Pani Olena Petriw - Dyr. Biura Współpracy Międzynarodowej miasta Równe oraz Pan Krzysztof Stanowski Dyr. Biura Współpracy Międzynarodowej miasta Lublin.

Prezydenci miast rozmawiali o szeroko pojmowanej współpracy Równego i Lublina. Wspominali wspólne inicjatywy w tym realizowane projekty transgraniczne, m.in. "Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie", "Inwestycja w kulturę", "Działania systemowe na rzecz edukacji kulturalnej oraz Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego”.

Prezydent Równego podziękował Prezydentowi Lublina za inicjatywy międzynarodowe organizowane przez Miasto, które stwarzają możliwości do wymiany doświadczeń i wspólnych działań. Wspomniał m.in. o Kongresie Współpracy Transgranicznej, inicjatywie Rady Miasta Lublin w zakresie wzniesienia pomnika księdza greckokatolickiego Omeliana Kowcza, który swoją charytatywną pracą duszpasterską zapisał się w historii Ukrainy i Polski oraz Akcji Płomienia Braterstwa zainicjowanej przez polskich harcerzy wraz z ukraińskim Płastem. Docenione zostały także działania na rzecz wprowadzenia procedury uzyskiwania przez cudzoziemców numeru PESEL zgodnie z nowoczesnymi warunkami epidemiologicznymi.

Obydwaj prezydenci miast partnerskich zadeklarowali chęć kontynuowania współpracy.

Współpraca między miastami partnerskimi Równe – Lublin, z powodzeniem trwa od ponad 7 lat, i obejmuje różne obszary działania.