W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie partnerów projektu "AI-TraWell - Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników i tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności"

Spotkanie partnerów projektu "AI-TraWell - Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników i tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności"
10.11.202108:16

Gmina Lublin, będąc członkiem wspólnoty Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ds. mobilności miejskiej, aktywnie uczestniczy w projekcie „Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników o tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności” (AI-powered, proactive TRAvel assistant to self-monitor user’s experience & craft personalised travel solutions for promoting WELLbeing – AI-TraWell).

AI-TraWell to projekt pilotażowy, mający na celu połączenie dostępnych środków transportu (publicznego i usług nowej mobilności) ze zróżnicowanymi potrzebami i preferencjami użytkowników. Projekt w założeniu ma pomóc użytkownikom w zarządzaniu swoimi podróżami w związku z rosnącą złożonością mobilności w miastach oraz poprawić wydajność usług mobilności. Różnicą w stosunku do istniejących rozwiązań w tym zakresie jest zorientowanie na użytkownika i sugerowanie tras na podstawie osobistych – definiowanych przez samych użytkowników – preferencji podróży. W ramach Projektu opracowane zostaną narzędzia analityczne służące stworzeniu planera podróży oraz aplikacji pilotażowej. W ramach projektu „AI-TraWell” realizowane są szerokie badania społeczne na temat mobilności miejskiej, których celem jest zidentyfikowanie zachowań użytkowników różnych grup społecznych, ich preferencji w odniesieniu do codziennych podróży, wyboru tras oraz środków transportu, oraz ich oceny.

W dniach 8-9 listopada przedstawicielka Urzędu Miast Lublin wzięła udział w spotkaniu partnerów projektu "AI-TraWell współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach środków pochodzących ze strony Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation & Technology) z programu ramowego UE Horyzont. Głównym celem spotkania była analiza działań projektowych i wyników badań oraz monitoring celów (rezultatów, wskaźników). Spotkania odbyły się miedzy innymi w nowo otwartym obiekcie „PEARL" – Laboratorium Badawcze Aktywności Człowieka i Środowiska (Person-Environment-Activity Research Laboratory) które jest unikalnym, prototypowym miejskim laboratorium do tworzenia pełnowymiarowych środowisk do testowania, w jaki sposób ludzie korzystają z infrastruktury i miast. Budynek ma ujemną emisję dwutlenku węgla i jest zbudowany z myślą o rozbiórce i gospodarce o obiegu zamkniętym maksymalizując recykling. To wyjątkowe, rekonfigurowalne laboratorium o powierzchni około 4 000 m2 i wysokości 10 m zostało zaprojektowane z myślą o wieloskalowych badaniach dostępu i mobilności w najszerszym tego słowa znaczeniu, od poruszania się po krawężnikach na wózkach inwalidzkich po obserwowanie ludzi wjeżdżających, wysiadających i znajdujących się w środku transportu w celu udoskonalenia konstrukcji pociągu. Placówka ma zachęcić lokalną społeczność do zaangażowania się w badania jako uczestnicy. PEARL będzie badać interakcje w mikroskali, takie jak aktywność mózgu, reakcja skórna, rozkład masy w stopie czy reakcje emocjonalne. Zbadane zostaną również fizyczne przemieszczenia ludzi w odpowiedzi na projekt środowiska (to, co widzą, dotykają, słyszą, wąchają lub czują) lub na warunki dynamiczne (takie jak eksplozje, instrukcje lub ruchy egzogeniczne). Celem PEARL jest stworzenie świata, w którym każdy może doświadczyć lepszej jakości życia poprzez lepsze projektowanie środowiska, wykorzystując oparte na dowodach zrozumienie, w jaki sposób ludzie wchodzą z nim w interakcję. Budynek został zaprezentowany przez Prof. Nicka Tylera, Dyrektora Centrum Studiów Transportowych UCL.

Dzięki takim projektom Gmina Lublin ma szansę współpracować z globalnymi liderami takimi jak UCL (University College London) – Kolegium Uniwersyteckie w Londynie, które jest w czołówce najlepszych uczelni na świecie i Gehl Architects – lider w projektowaniu miast (urbanistyka zorientowana na człowieka).

Projekt realizowany jest przez Referat strategii i smart city w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin w ramach konsorcjum EIT KIC Urban Mobility (Europejski Instytut Innowacji i Technologii Wspólnoty Wiedzy Innowacji ds. Mobilności Miejskiej z następującymi partnerami: Kolegium Uniwersyteckie w Londynie, Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych, Zarząd Transportu Miejskiego z Monachium, Achmea, TomTom, Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, ISBAK Istanbul IT and Smart City Technologies Inc., Open & Agile Smart Cities, Gehl Architects, Miasto Monachium, Miasto Stambuł, Miasto Kopenhaga.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) jest instytucją utworzoną przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do wdrażania innowacji. EIT stanowi integralną część programu Horyzont 2020, programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji.