W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Światowy Dzień Uchodźcy 2023

Światowy Dzień Uchodźcy 2023
19.06.202315:25

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji w Lublinie, w dniach 19-21 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń organizowanych przez różne instytucje, m.in. debaty, konkursy, piknik integracyjny oraz uroczystą Galę z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Ponadto w najbliższy wtorek (20 czerwca), od godziny 20.00 Arena Lublin oraz iluminacja na elementach Placu Litewskiego zostaną podświetlone na kolor niebieski. Natomiast w środę (21 czerwca) Miasto Lublin we współpracy z UNHCR oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizuje panel dyskusyjny i warsztaty „Youth Forced to Flee”. Wydarzenie, które odbędzie się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, będzie okazją do poznania perspektywy i życiowych doświadczeń uchodźców z różnych stron świata.

Program Światowego Dnia Uchodźcy 2023:

 • 19 czerwca (poniedziałek):
  • godz. 16.00 – Debata z udziałem uchodźców połączona z wystawą fotograficzną „Miło was widzieć”, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4.
 • 20 czerwca (wtorek):
  • godz. 10.00 – Gala z okazji Światowego Dnia Uchodźcy – rozstrzygnięcie konkursu szkolnego „Razem i blisko siebie”, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4;
  • godz 17.00 – Piknik dla dzieci i młodzieży, Błonia pod Zamkiem w Lublinie;
  • Wystawa fotograficzna młodych uchodźców z Ukrainy o życiu w Lublinie „Teraz” (Homo Faber), Baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39b;
  • Działania integracyjne prowadzone przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, siedziba Fundacji, al. Warszawska 71.
 • 21 czerwca (środa):
  • godz. 11.00 – Panel Dyskusyjny i warsztaty „Youth Forced to Flee” zorganizowany w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16;
  • godz. 18.00 – Integracyjny Mecz piłki siatkowej dla młodzieży #UnitedbySport, Centrum Kultury Fizycznej UMCS, ul. Langiewicza 22.

Światowy Dzień Uchodźcy to międzynarodowy dzień wyznaczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu uhonorowania uchodźców na całym świecie. Każdego roku obchodzony jest 20 czerwca. Wydarzenie podkreśla siłę i odwagę ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju konfliktami zbrojnymi lub prześladowaniami. Światowy Dzień Uchodźcy jest okazją do budowania empatii i zrozumienia dla sytuacji uchodźców oraz uznania ich siły w odbudowywaniu swojego życia. UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees), Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców podaje, że liczba uchodźców, azylantów i uchodźców wewnętrznych na całym świecie, po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, przekroczyła 50 milionów osób.