W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sympozjum naukowe na inaugurację działalności Centrum Europejskiego UMCS

Sympozjum naukowe na inaugurację działalności Centrum Europejskiego UMCS
23.10.201814:43

22 października w Trybunale Koronnym odbyło się sympozjum naukowe pt. „Integracja europejska a prawa człowieka” w ramach inauguracji działalności Centrum Europejskiego UMCS. Sympozjum poświęcone było problematyce praw człowieka w kontekście integracji europejskiej w związku z 25. rocznicą ratyfikowania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Podczas sympozjum referat przedstawili: prof. Olesya Radyshevska z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, prof. Yves Petit z Uniwersytetu Lotaryńskiego z Nancy oraz prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak i prof. dr hab. Marek Pietraś z UMCS w Lublinie.

Centrum jest wspólną inicjatywą miast partnerskich Lublina i Nancy a także Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Lotaryńskiego oraz trzech uniwersytetów ukraińskich: Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza i Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

Wśród podstawowych zadań Centrum znalazły się: współpraca na rzecz tworzenia nowych programów badawczych i dydaktycznych w dziedzinie studiów europejskich; wsparcie badań interdyscyplinarnych w zakresie studiów europejskich (ze szczególnym uwzględnieniem badań nad integracją europejską i UE); organizacja studiów oraz innych programów dydaktycznych w dziedzinie interdyscyplinarnych studiów europejskich (z koncentracją na studiach prawniczych, politologicznych, administracyjnych oraz z zakresu zarządzania); edukacja na rzecz integracji europejskiej (ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia pracowników sektora publicznego oraz edukacji obywatelskiej na Ukrainie).

Zdjęcia autorstwa Joanny Raszewskiej.