W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Town Twinning - „Jarmark Jagielloński – Europejskie Spotkanie Kulturalne” 2010, 13-15.08.2010

Town Twinning - „Jarmark Jagielloński – Europejskie Spotkanie Kulturalne” 2010, 13-15.08.2010
05.08.201013:02

#img131963#


W dniach 12 – 16 sierpnia br. będzie realizowany już po raz czwarty z rzędu projekt Town-Twinning z programu “Europa dla Obywateli. Spotkania obywateli miast partnerskich”.


Tegoroczny projekt pod nazwą
“Jarmark Jagielloński – Europejskie Spotkanie Kulturalne” otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej w kwocie około 13 tysięcy euro na udział
w Jarmarku pięciu miast partnerskich Lublina tj.: Debreczyna (Węgry), Poniewieża (Litwa), Pernika (Bułgaria), Lancaster (Wielka Brytania) i Nancy (Francja). Został
przygotowany przez Referat ds. Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Miasta. Informacja o otrzymaniu wsparcia finansowego Komisji Europejskiej została oficjalnie potwierdzona pod koniec maja br.


Swoje uczestnictwo potwierdziły zespoły artystyczne z czterech miast partnerskich - Debreczyna, Pernika, Lancaster i Poniewieża, a miasto Nancy zaproponowało prezentację wystawy malarskiej „Prisme. Trzej malarze - trzej poeci - trzy kraje:
Emile FRIANT – Heinrich VOGELER – Stanisław WYSPIAŃSKI
Philippe CLAUDEL - Stanisław WYSPIAŃSKI – Rainer Maria RILKE ”.

Program projektu zakłada występy artystyczne podczas Jarmarku Jagiellońskiego na scenach oficjalnych oraz w różnych punktach centrum miasta. Ponadto zwiedzanie Lublina i regionu oraz spotkania i warsztaty mające na celu wzajemne poznanie się.


Debreczyn (Węgry)

Debreceni Nepi Együttes (Debreczyński Zespół Ludowy)


Zespół został utworzony w roku 1950 w celu gromadzenia i prezentowania tradycji ludowych regionu Hajdu-Bihar, tańców i pieśni Wielkiej Równiny .

Obecnie repertuar zespołu zawiera wszystkie rodzaje tańców węgierskich. Zespół dziecięcy obejmuje 3 grupy wiekowe: 5-8 lat, 8-12 lat, 12-16 lat. Debreceni Nepi Együttes został utworzony przez dr. Andrasa Beresa, etnografa i choreografa, który był kierownikiem zespołu do 1993 roku. Obecnie kierownikami artystycznymi są: István Vámosi i Nikolett Kovács. Zespół wykonuje tańce folklorystyczne z Szilágyság, Feketelak, Kisszekeres i Kalotaszeg.


Lancaster (Wielka Brytania)

Grupa ‘Spatial Awareness’ www.spatialawareness.co.uk została założona w 2007 r.
i została szybko doceniona w Lancaster i i jego okolicach.

Artyści specjalizują się w pokazach cyrkowych, w szczególności pokazach ogni i pokazach z poiami LED. Oferują warsztaty dla różnych grup wiekowych w zakresie pokazu świateł sztucznych oraz żonglerki od podstaw do technik bardzo zaawansowanych. Grupa oferuje pokazy obracania diabolo, kijami tzw. devil sticks czy też hula hoops.

Żonglerzy będą występować i zapraszać publiczność do przyłączenia się do zabawy.osób. Będą uczyć żonglerki piłkami, talerzami i innymi przedmiotami. Artysta sztukmistrz zadziwi widzów działaniami na pograniczu magii poprzez triki z kartami i innymi rekwizytami.



Nancy (Francja)



Tytuł wystawy – PRISME. Trzej malarze, trzej poeci, trzy kraje

Emile FRIANT – Heinrich VOGELER – Stanisław WYSPIAŃSKI
Philippe CLAUDEL - Stanisław WYSPIAŃSKI – Rainer Maria RILKE


Kurator - Dorothea Lévy-Hillerich z ADECA - Association Découverte de l'Espace
Culturel Allemand. Les anciens élèves du Goethe-Institut et les
passionnés du triangle de Weimar, Nancy


Wystawa będzie czynna w dniach 12-19 sierpnia br. W klasztorze o.o. Dominikanów przy ul. Złotej 9. Wernisaż odbędzie się w dniu 13 sierpnia o godz. 18.00.


W programie wernisażu przewidziano:

Prezentacja – kurator wystawy Pani Dorothea Lévy-Hillerich
Koncert muzyki etnicznej wokół instrumentów strunowych Wspak autorstwa Andrzeja Króla w wykonaniu muzyków: Sebastiana Wielądka - Wspak - lira korbowa; Wojciecha Lebertowicza - instrumenty perkusyjne i Mateusza Szenraja – lutnia oraz prezentację instrumentów Wspak.
Peformance „Une danse pour trois femmes” w wykonaniu Sosany Marcelino
z Companie Sosana Marcelino, Nancy.

Pernik (Bułgaria)

Zespół ludowy " KLADNICA"

Folklorystyczny zespol " Kladnica " jest zespołem działającym przy ośrodku kultury „Czitaliszte Probuda” w miejscowości Kladnica, w gminie Pernik. Zespół istnieje od 1955 r. i prezentuje tradycyjne tańce, pieśni i obrzędy regionu pernickiego. Także Ich stroje i instrumenty muzyczne są typowe dla regionu.

Instrumenty: bęben, akordeon.


Poniewież (Litwa)

Zespół ludowy PULKELIS


Zespół ludowy „PULKELIS”rozpoczął swoją działalność w roku 2000. Pomysł utworzenia grupy folkowej narodził się z ciepłych i pełnych muzyki imprez organizowanych przez zaprzyjaźnione rodziny. Rodziny te, swoje folkowe doświadczenia muzyczne zdobyły w różnych grupach, ale pewnego dnia postanowiły utworzyć własny zespół. Zespół ludowy „PULKELIS” jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ jego wszyscy członkowie biorą udział w działalności grupy wraz z całymi rodzinami. Możemy więc grupę tą nazwać – folkowym zespołem rodzin.

Grupa reprezentuje muzyczną specyfikę regionu Aukstaitija (Wyżynnego).Większość instrumentów, na których grają członkowie zespołu została wykonana przez lidera grupy – Albertasa Bartasiusa.

Instrumenty: akordeon, kontrabas, bębny, tuba.







Inne grupy artystyczne z miast partnerskich Lublina poza projektem partnerstwa miast:


Starobielsk (Ukraina)


Wszystkie Gwiazdy” - „Wsie Zwiozdy”

Zespół powstał 1 września 2009 roku. Jego repertuar to współczesne ukraińskie piosenki, ukraińskie pieśni ludowe, oraz pieśni z innych kultur i krajów wykonywane w języku polskim, angielskim, francuskim i rosyjskim.


Münster (Niemcy)

Westfalskie Koło Tańca Ludowego Münster (Westfälischer Volkstanzkreis Münster)
Zespół istnieje od 1973 roku. W swojej działalności pielęgnuje tradycję westfalską, w szczególności tańce westfalskie i charakterystyczną dla nich muzykę. Początkowo zespół liczył 15 osób, z czasem powstała liczna grupa obejmująca 40 tancerzy i muzyków, w wieku od 13 do 70 lat. Ponieważ taniec ludowy to hobby dla całej rodziny, podczas prób rodzicom często towarzyszą dzieci. Wykorzystywane w czasie przedstawień instrumenty to m. in.: akordeon, flet, skrzypce i gitara. Członkowie zespołu podczas swoich występów w kraju i poza jego granicami prezentują stroje westfalskie, tzw. „tweddebeste Tüeg”, które w przeszłości noszono w dni świąteczne oraz przy okazji wyjazdu do miasta.

Instrumenty: akordeon, flet, skrzypce, gitara.

Viseu (Portugalia)


TELETUNA


Teletuna jest grupą muzyczną związaną z lokalnym oddziałem Clube Portugal Telecom
w Viseu.

Jej repertuar opiera się na tradycyjnej muzyce portugalskiej, pieśniach
i melodiach czerpiących z narodowego charakteru. Aktualnie pod dyrekcją muzyczną Liliany Melo, grupa składa się z ponad 20 osób i cały czas wzbogaca repertuar nowymi odkryciami muzycznymi, a także doskonali interpretacyjnie utwory już sobie znane.

Działalność grupy mana celu upowszechnianie portugalskich tradycji muzycznych w kraju
i daleko poza jego granicami.


Instrumenty: akordeony, gitary, bębny.


Harmonogram występów grup z miast partnerskich

piątek, 13 sierpnia 2010 r.

11.00 – 11.15 – grupa ze Starobielska - Wsie Zwiozdy (Plac Po Farze)

12.30 – 13.00 – grupa z ViseuTELETUNA (Plac Po Farze)

13.00 – 13.20 - grupa z Poniewieża PULKELIS (Plac Po Farze)

13.20 – 13.40 - grupa z Debreczyna - Debreceni Nepi Együttes (Plac Po Farze)

15.00 – 17.00 - grupa z Lancaster - 'Spatial Awareness’ (Błonie)

18.00 – 19.30 - wernisaż wystawy „Prisme. Trzej malarze. Trzej poeci. Trzy kraje”
(Klasztor o.o. Dominikanów)


sobota, 14 sierpnia 2010 r.

11.00 – 11.20 - grupa z Poniewieża PULKELIS (Plac Po Farze)

13.10 – 13.40 - grupa z ViseuTELETUNA (Plac Po Farze)

13.40 – 14.20 – grupa z Muenster (Plac Po Farze)

14.20 – 14.50 - grupa z Debreczyna - Debreceni Nepi Együttes (Plac Po Farze)

15.20 – 15.40 - grupa z Pernika - Kladnica (Plac Po Farze)

15.00 – 17.00 - grupa z Lancaster - 'Spatial Awareness’ (Błonie)


niedziela, 15 sierpnia 2010 r.

11.00 – 11.15 - grupa ze Starobielska - Wsie Zwiozdy (Plac Po Farze)

12.30 – 13.00 - grupa z ViseuTELETUNA (Plac Po Farze)

13.30 – 13.50 - grupa z Pernika - Kladnica (Plac Po Farze)

14.20 – 14.50 - grupa z Muenster (Plac Po Farze)

15.00 – 15.20 - grupa z Poniewieża PULKELIS (Plac Po Farze)

15.00 – 17.00 - grupa z Lancaster - 'Spatial Awareness’ (Błonie)