W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Trzy Miecze 2021” - wspólne działania Polski, Litwy i Ukrainy

„Trzy Miecze 2021” - wspólne działania Polski, Litwy i Ukrainy
21.07.202111:42

„Trzy Miecze 2021” (Three Swords 2021) to ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG z dowództwem w Lublinie. Po raz pierwszy blisko 1200 żołnierzy i 200 jednostek sprzętowych z Polski, Ukrainy i Litwy bierze udział w wielonarodowych manewrach wojskowych w Jaworowie pod Lwowem (Ukraina). Kolumny wojsk wyruszyły ku granicy z Ukrainą w dniu 17 lipca. Wielonarodowe ćwiczenia odbędą się w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie i potrwają do 31 lipca. W szkoleniu swój udział potwierdzili również amerykańscy żołnierze. Wielonarodowe manewry mają na celu pogłębienie partnerstwa i współpracy wojskowej między krajami Trójkąta Lubelskiego: Polską, Litwą i Ukrainą. Sztab podkreślił też, że manewry mają wyłącznie obronny charakter. Ich głównym celem jest ocena możliwości jednostek w operacjach dowodzonych przez LITPOLUKRBRIG.

Polska, Litwa i Ukraina w 2014 roku utworzyły wspólną brygadę wojskową im. Komendanta Wielkiego Księstwa Litewskiego Konstantego Ostrogskiego z siedzibą w Lublinie.