W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Twin City Games oraz obchody rocznicy podpisania pokoju westfalskiego w Münster

Twin City Games oraz obchody rocznicy podpisania pokoju westfalskiego w Münster
24.08.202314:15

Münster, jedno z najstarszych miast partnerskich Lublina, zorganizowało w dniach 16 - 20 sierpnia 2023 roku kolejną edycję międzynarodowego wydarzenia Twin City Games, jako wielokulturowego wydarzenia młodzieżowego dla młodej generacji miast partnerskich Münster. Tegoroczna edycja związana była z obchodami 375 rocznicy podpisania pokoju westfalskiego zawartego w Münster, za który miasto uhonorowane zostało Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. 
W imprezie uczestniczyło około 70 młodych ludzi z 11 krajów Europy, Afryki i Ameryki:

 • Kristiansand - Norwegia,
 • Fresno - USA,
 • Enschede - Holandia,
 • Orlean - Francja,
 • Rishon LeZion - Izrael,
 • Lublin, Monastir - Tunezja,
 • Münster - Niemcy,
 • Mühlhausen - Niemcy,
 • Winnica - Ukraina
 • York - Wielka Brytania
 • Lublin - Polska.

Polskę reprezentowała grupa 6 studentek i studentów z Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem prof. inż.arch. Natalii Przesmyckiej.
Jak powiedzieli studenci gospodarzom:

był to bardzo dobrze spędzony czas, pełen doświadczeń i wrażeń, nawiązywania nowych znajomości i kontaktów, a także poszerzania swojej wiedzy historycznej na temat historii miasta i pokoju westfalskiego.

Studenci architektury urzeczeni byli rozwiązaniami przestrzennymi i architektonicznymi miasta. Dlatego też podejmą starania w celu podpisania porozumienia o współpracy w ramach programu Erasmus+, pomiędzy Fachhochschule w Münster a Politechniką Lubelską, tak by w przyszłości można było wysyłać studentów i pracowników na wymianę międzynarodową w ramach stypendium.

Ponadto do Münster, w ramach  obchodów 375 rocznicy podpisania Pokoju Westfalskiego, została zaproszona oficjalna delegacja radnych Lublina, Monika Kwiatkowska i Piotr Choduń , którzy w dniach 18 - 20 sierpnia  uczestniczyli zarówno w obradach jak i publicznych wystąpieniach na terenie starego miasta, wspólnie z młodzieżą z 11 krajów. Pan Radny Piotr Choduń, przewodniczący Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka oraz Pani Radna Monika Kwiatkowska rozmawiali z prezydentem miasta partnerskiego Markusem Lewe o współpracy kulturalnej, gospodarczej, a także o wznowieniu współpracy pomiędzy klubami rugby z obu miast.
Wizyta była dobrą okazją do opowiedzenia o inicjatywach młodzieżowych w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i zaproszenia młodych ludzi z Munster do aktywnego włączenia się w inicjatywy realizowane przez miasto Lublin.