W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Udział delegacji lubelskiej w debacie eksperckiej w Brześciu

Udział delegacji lubelskiej w debacie eksperckiej w Brześciu
18.11.201909:35

13 listopada odbyło się w Brześciu (Białoruś) spotkanie eksperckie a także prezentacja efektów w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Celem wizyty była organizacja i udział w publicznej debacie z udziałem delegacji lubelskiej z ekspertami białoruskimi (historykami, działaczami pozarządowymi, naukowcami, pracownikami muzealnymi, wykładowcami i studentami). Obrady otworzyła Pani Izabela Rybak, Konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie i Pan Jurij Kolesow, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Dyskusja obejmowała przegląd studium przypadków oraz debatę pt. "Sztuka pomaga zrozumieć historię? W 1000-lecie Brześcia i 450-lecie Unii Lubelskiej" z uwzględnieniem roli mikrohistorii oraz narracji pamięci w edukacji kulturalno-historycznej m.in. sztuki tradycyjnej, sakralnej, współczesnej typu site specific (dziedzina sztuki obejmująca dzieła sztuki stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu), sztuce dokumentu oraz postawy artysty względem prawdy historycznej. Studium przypadku wygłosiły prelegentki z Lublina, Brześcia, Chełma i Homla:

  • Ewelina Graban (Lublin) - kierownik referatu ds. wspierania i realizacji programów międzynarodowych Biuro – Centrum Współpracy Międzynarodowej: „Dziedzictwo kulturowe i historyczne na przykładzie wybranych projektów transgranicznych realizowanych w lubelskich instytucjach kultury”
  • dr Valentyna Mietlistkaya (Homel) - wykładowczyni historii na Uniwersytecie w Homlu: „Kolekcje sztuki Pałacu Homelskiego jako odzwierciedlenie paradoksów białoruskiej historii pierwszej połowy XIX wieku”
  • Sviatlana Haidalionak (Brześć) – działaczka i artystka z teatru Kryly Khalopa: „Opowieść o brzeskich Żydach (sztuka 'site specific' na przykładzie projektu Brest Stories Guide)"
  • Galina Grabarczuk (Chełm) - Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug: „Tak daleko, tak blisko… Polsko-białoruski szlak turystyczny”.
  • Moderatorki: Alina Dzieravianka (Fundacja Rozwoju Twierdzy Brześć), Aleksandra Zińczuk (Lublin).

Podczas spotkania promowano działania projektowe (spot promocyjny, wystawę „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w wersji białoruskiej i angielskiej). W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób zaś wystawę, która prezentowana jest na nośnikach elektronicznych i dwukrotnie wystawiana była w Brzeskiej Bibliotece Obwodowej oraz podczas głównych obchodów 1000-lecia Miasta Brześć, zobaczyło ponad 500 osób.                           
Spotkanie organizowane było w ramach projektu realizowanego przez Gminę Lublin – "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, ze środków MSZ RP – "Dyplomacja publiczna 2019". Partnerem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Twierdzy Brześć i Brzeski Państwowy Uniwersytet im. Puszkina.