W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ulica w Wilnie "pod gwiazdami"

11.05.202009:35

50 kolorowych gwiazd autorstwa Pana Jarosława Koziary, polskiego artysty z Lublina, upiększyło niebo nad urokliwą ulicą Stiklių (Szklaną) w Wilnie. Autor apeluje również do odbiorców aby gwiazd szukać nie tylko nad tą częścią ulicy, ale i w swoim codziennym życiu.

Partnerem projektu jest Instytut Polski w Wilnie.

Dzielnica Szkła w Wilnie, pochodząca z XV wieku i należąca do cechu złotników, powstała w tej dzielnicy w czasach Wielkiego Księstwa. Historia Żydów w szklanej dzielnicy sięga XVII wieku, kiedy to król Władysław IV Waza nadał gminie żydowskiej prawo do utworzenia swojej dzielnicy w Wilnie. W XIX wieku dzielnica otrzymała nazwę od nazwy Glass, "Stikliai" w języku litewskim, ponieważ powstały tam trzy ulice, które były pełne warsztatów szklarskich. W XVII w. dzielnica ta była prawdopodobnie najżywszą dzielnicą Wilna - pełną kupców, rzemieślników, jubilerów i finansistów. Oprócz rzemiosła i handlu w tej dzielnicy, Dzielnica Szkła była także wileńskim centrum kultury żydowskiej - pełnym synagog, sklepów, gospód i karczm.