W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczystość wręczenia Prezydentowi Krzysztofowi Żukowi orderu „Za Zasługi”

Uroczystość wręczenia Prezydentowi Krzysztofowi Żukowi orderu „Za Zasługi”
29.07.202012:15

W dniu 28 lipca 2020 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia Prezydentowi Lublina, Panu Krzysztofowi Żukowi orderu „Za Zasługi” przyznanego przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji. Order Panu Prezydentowi wręczył Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Pan Dmytro Kuleba. Ministrowi Spraw Zagranicznych Ukrainy towarzyszyli m.in: J.E. Pan Andrii Deshchytsia – Ambasador Ukrainy w RP oraz Pan Vasyl Pavluk – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie. Przed uroczystością, delegacja Ministrów Spraw Zagranicznych Polski, Ukrainy i Litwy oraz Prezydent Lublina, Pan Krzysztof Żuk wraz z Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego złożyli wieńce przed pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Następnie w ramach spotkania, delegacja Ministrów na czele z Ministrem Panem Jackiem Czaputowiczem odwiedziła dowództwo wielonarodowej Brygady litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Order „Za Zasługi" to państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1996 roku. Wśród Polaków odznaczonych tym orderem są Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzeziński i Bogdan Borusewicz.

Pan Krzysztof Żuk jest pierwszym polskim prezydentem miasta odznaczonym tym orderem.