W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty FORCE - Cities Cooperating For Circular Economy w Kopenhadze

Warsztaty FORCE - Cities Cooperating For Circular Economy w Kopenhadze
11.10.201910:50

W dniach 23-26 września 2019 r. Ewelina Frelas-Tyczyńska z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości uczestniczyła w warsztatach FORCE - Cities Cooperating For Circular Economy w Kopenhadze.

Warsztaty odbywają się rokrocznie w ramach projektu Unii Europejskiej i dotyczą działań związanych z gospodarką w obiegu zamkniętym, koncentrując się na czterech materiałach: tworzywa sztuczne, drewno, nadwyżki żywności i bioodpady oraz metale i odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Partnerzy tworzą 16 partnerstw w łańcuchu wartości i opracowują 10 nowych, realnych rozwiązań. Termin realizacji projektu przewidziany jest na lata 2016-2020. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.ce-force.eu/.

Podczas spotkania uczestnicy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z ekologią; rozmawiali również o modelach biznesowych opartych na gospodarce w obiegu zamkniętym. Zaprezentowano im nowe technologie i obiekty służące sortowaniu odpadów i poddające recyklingowi tworzywa sztuczne, w tym słynny przykład Copenhill - stoku narciarskiego na dachu budynku. Jest to przykład tzw. waste-to-energy plant. Przetwarza rocznie 400 000 ton odpadów, produkowanych przez 700 000 mieszkańców i ok. 46 000 firm, a jednocześnie dostarcza energię dla 50 000 gospodarstw domowych oraz ogrzewanie dla kolejnych 120 000. Dach obiektu został zaprojektowany na kształt górskiego zbocza, tak by w zimie można było uprawiać na nim sporty zimowe, natomiast w lecie zagwarantować bioróżnorodność i przyciągać różne gatunki ptaków i owadów. Copenhill jest dostępną przestrzenią publiczną, wyposażoną w ściankę wspinaczkową, kolejkę linową, ścieżkę do joggingu, kawiarnię oraz plenerową siłownię.

Efektem spotkania jest rozwijanie potencjału na współpracę Lublina przy projektach Unii Europejskiej oraz działaniach związanych z zrównoważonym rozwojem i gospodarką okrężną.