W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty z przywództwa dla ukraińskich organizacji pozarządowych w Lublinie

Warsztaty z przywództwa dla ukraińskich organizacji pozarządowych w Lublinie
19.09.202314:11

Warsztaty Przywództwa to innowacyjny program mający na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez przeprowadzenie szkoleń z zakresu zarządzania dla organizacji pozarządowych (NGO). Warsztaty są sponsorowane przez Weiser Center for Europe & Eurasia (WCEE) na Uniwersytecie Michigan (U-M) i prowadzone we współpracy z Instytutem Williama Davidsona (WDI) na U-M i Fundacją Edukacja dla Demokracji (FED) z siedzibą w Warszawie.

Dzięki wsparciu Ambasadora Ronalda N. Weisera (Ambasador USA na Słowacji w latach 2001-2004) WCEE i WDI od 2015 roku zorganizowały 10 warsztatów dla ponad 200 uczestników z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. WCEE i WDI zmieniły swoje podejście i w październiku 2022 r. zorganizowały w Warszawie warsztaty dla liderów regionalnych organizacji pozarządowych pomagających ukraińskim uchodźcom. Warsztaty w Lublinie w dniach 17-21 września 2023 mają podobną misję – tym razem pomagają ukraińskim liderom społeczeństwa obywatelskiego działającym w strefie konfliktu, osobom relokowanym oraz osobom wspierającym osoby wewnętrznie przesiedlone (IDP).

Uczestnicy reprezentują szeroką gamę organizacji pozarządowych z Ukrainy, w tym świadczących pomoc humanitarną, poradnictwo prawne i sferę edukacji, a także wiodące projekty dotyczące reformy parlamentarnej i demokratyzacji. Od doświadczonych trenerów amerykańskich, polskich i ukraińskich będą uczyć się kluczowych zasad zarządzania, takich jak zapobieganie wypaleniu zawodowemu, planowanie strategiczne w kryzysie, negocjacje i rozwiązywanie konfliktów.

Uroczyste otwarcie miało miejsce w niedzielę, 17 września br. w historycznym budynku Trybunału Koronnego. W imieniu Prezydenta Krzysztofa Żuka uczestników powitał Roman Jaborkhel, Zastępca Dyrektora Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta. W imieniu organizatorów głos zabrała pani profesor Geneviève Zubrzycki, Dyrektor Centrum Weisera Universytetu Michigan.

Poprzez specjalnie przygotowane nagranie ze słowem powitalnym i pozdrowieniami dla uczestników i organizatorów zwrócił się pan Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.