W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy poświęconej 450. rocznicy Unii Lubelskiej w Łucku

21.10.201912:38

18 października w Pałacu Kultury miasta Łuck odbyło się otwarcie wystawy poświęconej 450. rocznicy Unii Lubelskiej.

Ekspozycja przedstawia historię zawarcia Unii oraz jej znaczenie dla narodów zamieszkujących Rzeczpospolitą oraz całą Europę. Wystawę otworzyli konsul Konsulatu Generalnego w Łucku Teresa Chruszcz i pełniący obowiązki Mera Miasta Łuck Hryhorij Pustowit. W ramach wydarzenia prelekcję na temat "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" wygłosił dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, Pan Krzysztof Stanowski. Wykład w języku ukraińskim porównywał te dwie wspólnoty oraz podkreślił istotę sojuszu zawartego w 1569 r. Prowadzący opowiedział również słuchaczom o Lublinie, jego dziejach, zabytkach i programach kulturalnych, z których słynie miasto. Zgromadzonych w większości studentów Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki, szczególnie zainteresowały informacje o lubelskich uczelniach oraz programach wymiany studenckiej. Po prelekcji odbyła się debata, w której wzięli udział dr Serhij Hładyszuk oraz docent Katedry Historii Światowej WUN im. Łesi Ukrainki, dr Oleh Razyhrajew. Następnie wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia wystawy i zapoznania się z informacjami o Unii Lubelskiej zarówno po polsku, jak i po ukraińsku.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Łucku wspólnie z Departamentem Kultury i Wydziałem Współpracy Międzynarodowej Łuckiej Rady Miejskiej.