W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wizyta Ambasador Holandii
08.11.201915:21

JE. Pani Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów w RP, w niespełna miesiąc po złożeniu listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy (10/11/2019), przyjechała z oficjalną wizytą do Lublina. Wizyta miała charakter kurtuazyjny.

W czwartek 8 listopada 2019 roku, Prezydent Krzysztof Żuk rozmawiał z Panią Ambasador o potencjale gospodarczym miasta, o możliwościach współpracy pomiędzy lubelskimi a holenderskimi instytucjami kultury, uczelniami wyższymi, a także o bieżącej polityce w Polsce i Europie, o zmianach klimatycznych, nowej mobilności i Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca, które odbędą się w Lublinie w dniach 12-17 listopada br.

Podczas spotkania z Prezydentem, Pani Ambasador wyraziła zainteresowanie projektami kulturalnymi miasta Lublin, w szczególności Nocą Kultury i Jarmarkiem Jagiellońskim, a także branżą technologiczną i nową mobilnością. Prezydent opowiedział o lubelskich inwestycjach infrastrukturalnych, Lubelskim Rowerze Miejskim, wypożyczaniu aut na minuty (ang. car-sharing) oraz nowoczesnych usługach dla biznesu, jak i potencjale akademickim Lublina.

Oprócz tematów współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Holandią, Pani Ambasador akcentowała także mocne strony Lublina, w tym dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz rozwinięte sektory IT/BPO, a także zauważyła, iż Lublin to miejsce przyjazne cudzoziemcom, z prawie siedmiotysięczną grupą studentów zagranicznych.

Prezydent Krzysztof Żuk, stwierdził, iż skok cywilizacyjny Lublina w ostatniej dekadzie, nowi inwestorzy, prężnie działające uczelnie oraz szeroko zakrojona współpraca międzynarodowa (blisko 40 miast partnerskich i zaprzyjaźnionych), to efekt uzyskany dzięki realizacji Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020.

W środowym spotkaniu Ambasador towarzyszył Attaché ds. kultury Martin van Dijk. Zaproponował by wspólnie z Ambasadą, Lublin włączył się w popularyzacje postaw pro-ekologicznych poprzez organizację, przy wsparciu ambasady, projekcji filmowych dotyczących tematyki klimatycznej i ekologicznej w Lublinie. Inną wartą rozważenia inicjatywą jest projekt kultywowania pamięci Anny Frank, słynnej żydowskiej autorki dziennika z zapiskami obrazującymi holocaust, która zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie. Projekt ma szansę na realizację w partnerstwie z ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN” – samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej poprzez dokumentację ich losów.

Program wizyty dodatkowo zakładał wizytę studyjną w Stowarzyszeniu Homo Faber – lubelskiej organizacji pozarządowej zajmującej się przeciwdziałaniem dyskryminacji grup mniejszościowych. Pani Ambasador z uznaniem zauważyła programy wspomagające integrację, kursy języka polskiego dla cudzoziemców oraz projekt „Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet”.

Wymiernym efektem uprzedniej współpracy z Ambasadą jest występ Nederlands Dans Theatre – światowej sławy holenderskiego teatru tańca, ikony gatunku podczas, nadchodzących występów w Lublinie w kwietniu br. podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Okazją do spotkania była również organizowana w dniach 7-8 listopada br. konferencja naukowa organizowana przez Katedrę Języka Niderlandzkiego KUL, poświęcona kulturze i językowi niderlandzkiemu. Pani Ambasador wygłosiła prelekcję otwierającą i spotkała się z 60-cio osobową grupą studentów Niderlandystyki.