W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta gości z Łucka w ramach projektu "Nowe życie starego miasta"

Wizyta gości z Łucka w ramach projektu "Nowe życie starego miasta"
27.08.202113:37

W dniu dzisiejszym w Trybunale Koronnym odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji projektu unijnego „Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie”.

W spotkaniu udział wzięli Pan Yurii Bezpiatko – Sekretarz Rady Miasta Łuck oraz Pan Oleh Parfeniuk – Menadżer projektu. Lublin reprezentowali Andrzej Wojewódzki – Sekretarz Miasta Lublin, Monika Kłos –  Zastępczyni Dyrektora Wydziału Funduszy Europejskich oraz Hubert Mącik – Miejski Konserwator Zabytków.  Wizyta władz Łucka, miasta partnerskiego Lublina, związana jest z rozpoczynającym się właśnie Festiwalem Legend Lubelskich. Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie: www.legendy.lublin.eu.

„Nowe życie starego miasta" to projekt łączący współpracę transgraniczną miast partnerskich w działaniach infrastrukturalnych, jak i działaniach miękkich.

W ramach pozyskanego dofinansowania w wysokości  527 189,00 euro, Miasto Lublin przeprowadza  rewitalizację Baszty Gotyckiej mieszczącej się przy ul. Jezuickiej 5, 7. W ramach projektu powstaje też wykonana z brązu makieta Wzgórza Zamkowego z okresu XVI wieku, która umieszczona na Pl. Łokietka stanie się kolejną atrakcją, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i turystach. Dzięki unijnemu dofinansowaniu zorganizowane zostały dwie edycje Festiwalu Legend Lubelskich, podczas którego Stare Miasto zamienia się w magiczny tygiel, w którym mieszają się wydarzenia i bohaterowie mniej lub bardziej znanych historii Lublina.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.
Łączna wartość projektu to 1 676 398 euro, dofinansowanie projektu stanowi 90%, wkład własny miast partnerskich 10%.