W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta studyjna w Oslo w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży"

Wizyta studyjna w Oslo w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży"
21.09.202209:11

W dniach 12-16 września 2022 r. odbyła się wizyta studyjna do Norwegii, zorganizowana w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności" finansowanej ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej. W działaniu wzięło udział 10 młodych wolontariuszy Lubelskiego Komitetu Społecznego, którzy w sposób szczególny włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W programie znalazła się m.in. wizyta w the European Wergeland Centre, która wprowadziła uczestników w działalność partnera Inicjatywy, przedstawiła sposoby współpracy z młodzieżą i projekty prowadzone przez Wergeland w kraju i za granicą. Organizacja Sex and Politics zaprezentowała swoją współpracę ze szkołami i organizacjami młodzieżowymi w obszarze edukacji seksualnej w Norwegii i za granicą. Spotkanie w StoppHatprat poprowadziła badaczka i wolontariuszka Lubomira Korzeniewska, która przybliżyła młodym uczestnikom działania dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści. Podczas pobytu w Oslo wolontariusze spotkali się także z Norweską Radą Dzieci i Młodzieży gdzie z przedstawicielami rozmawiano o wpływie młodych na kształtowanie polityki lokalnej i międzynarodowej. Ostatnim punktem wizyty studyjnej był norweski Caritas, którego działalność skupia się na pomocy informacyjnej, nie materialnej jak to jest w przypadku polskiego oddziału Caritas.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy młodzieżą i osobami pracującymi z młodzieżą oraz obserwacja działalności wolontariackiej w Norwegii.

Za przygotowanie wizyty z ramienia UM Lublin odpowiadały Justyna Targońska i Sylwia Sobiesiak-Zimny oraz Pani Nataliya Yeremayeva ze strony the European Wergeland Centre (Oslo).

Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Gminy Lublin oraz The European Wergeland Center (Oslo), realizowanym w ramach współpracy bilateralnej w Inicjatywie.