W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji

Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji
17.11.202114:25

W październiku br., Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Operator Programu Edukacja, przyznała Gminie Lublin dofinansowanie w wysokości 118 910 EUR (100% wydatków kwalifikowalnych) na realizację rocznego projektu edukacyjnego, we współpracy z miastem Reykjavik w Islandii. Projekt będzie finansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Głównym celem Programu Edukacja jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami w obszarze edukacji. W celu realizacji projektu, Gmina Lublin nawiązała kontakt z Departamentem Edukacji i Młodzieży w Urzędzie Miasta Reykjavik w Islandii.

Mottem przewodnim projektu są dobre relacje w szkole, a zwłaszcza:

  • komunikowanie się w szkole,
  • rozwijanie kompetencji społecznych uczniów oraz
  • tworzenie przyjaznej przestrzeni szkolnej.

Projekt zakłada ścisłą współpracę dwóch samorządów poprzez Departament Edukacji i Młodzieży w Reykjaviku oraz Biuro Centrum Współpracy Międzynarodowej i Wydział Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta Lublin. W projekcie wezmą udział wybrane szkoły podstawowe z obu miast.

W ramach projektu przewidziano następujące działania:

  • zapoznanie się z dobrymi praktykami edukacyjnymi w Islandii podczas wizyty studyjnej w szkołach w Reykjaviku;
  • wypracowanie z ekspertami rekomendacji dla szkół na podstawie doświadczeń zdobytych w Islandii;
  • organizacja warsztatów dla szkół w projekcie w kluczowych dla nich obszarach;
  • upowszechnienie rezultatów projektu oraz islandzkich rozwiązań edukacyjnych podczas 2-dniowej konferencji edukacyjnej w Lublinie.