W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" na Polsko-Ukraińsko-Krymskotatarsko-Żydowskim Seminarium "Arka"

Wystawa "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" na Polsko-Ukraińsko-Krymskotatarsko-Żydowskim Seminarium "Arka"
23.07.201911:29

„Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka” zorganizowanym w dniach 18-26 lipca w Ławrze Uniowskiej - Klasztorze Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Uniowie znajdującego się w obwodzie lwowskim. Uczestnicy seminarium to młodzież czterech narodowości - polskiej, ukraińskiej, krymskotatarskiej, żydowskiej z różnych regionów Ukrainy; tworzących historię i kulturę państwa ukraińskiego. Pomysłodawcą "Arki" jest dr Aharon Waiss - historyk Holokaustu urodzony w Borysławiu. Pomysł otrzymał wsparcie profesora Myrosława Marynowycza z Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie oraz Emilii Chmielowej, Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Współorganizatorami Arki są także Konsulat Generalny RP we Lwowie, Centrum Badań nad Holokaustem TUMA, Pałac Kultury im Chotkiewicza we Lwowie oraz Krymski Dom we Lwowie.

Klasztor Uniowski jest miejscem symbolicznym. Na jego dziedzińcu znajduje się tablica ufundowana przez Adama Daniela Rotfelda, byłego Ministra Spraw Zagranicznych RP, który został uratowany wśród innych dzieci polskich, ukraińskich i żydowskich w czasie II wojny światowej przez metropolitę Andreja Szeptyckiego i błogosławionego Klemensa Szeptyckiego.

W ramach tegorocznego seminarium Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej zaprezentował wykład i wystawę "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

Na zakończenie seminarium uczestnicy odwiedzą Lublin.