W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa z okazji 700-lecia Wilna na Placu Litewskim

Wystawa z okazji 700-lecia Wilna na Placu Litewskim
05.06.202310:19

W dniach 5-17 czerwca na placu Litewskim w Lublinie prezentowana będzie wystawa przygotowana z okazji 700-lecia Wilna. Na ekspozycji mieszkańcy i mieszkanki Lublina będą mogli zapoznać się z największymi atrakcjami 700-letniego Wilna.

Lublin i Wilno łączy przyjaźń oraz wielowiekowe więzi. Nieprzypadkowo to właśnie w naszym mieście podpisano historyczne porozumienie powołujące do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów, rzadką w dziejach, udaną próbę zbudowania trwałego ładu w relacjach pomiędzy przedstawicielami różnych nacji, kultur i religii. W ostatnich latach instytucje kultury Lublina i Wilna zrealizowały wiele interesujących i ambitnych przedsięwzięć, czego dobrym przykładem jest wspólna lubelsko–wileńska Noc Kultury. Partnerska współpraca zaowocowała również podpisaniem porozumienia w 2019 r., kiedy świętowaliśmy 450-lecie podpisania Unii Lubelskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń kształtujących europejską wspólnotę będącego fundamentem dzisiejszej Unii Europejskiej. –  mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce 7 czerwca 2023. W spotkaniu uczestniczył Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej pan Eduardas Borisovas.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Agencją promocji międzynarodowej turystyki i biznesu „GO Vilnius” oraz Ambasadą Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.