W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zaproszenie na irańskie przedstawienie w Lublinie

Zaproszenie na irańskie przedstawienie w Lublinie
17.10.201910:36

Ambasada Republiki Iranu zaprasza do klasztoru OO. Dominikanów na widowisko teatralno – muzyczne w wykonaniu irańskiej grupy "Hoomehr". Przedstawienie wywodzi się z bardzo starego tradycyjnego irańskiego gatunku zwanego "Ta'zieh", w którym dramat przenoszony jest głównie poprzez muzykę i narrację. W przedstawieniu odgrywa się sceny inspirowane wydarzeniami historycznymi i religijnymi, przede wszystkim tragiczną śmiercią Husajna (wnuka proroka Mahometa). W tradycji perskiej Ta'zieh to heroiczna opowieść o miłości i poświęceniu oraz oporze przed złem.

Historia opowiedziana w spektaklu przedstawia się następująco:
„Pewnej nocy do katedry przyszło paru żołnierzy, którzy przynieśli skrzynię. Poinformowali, że w owym kufrze niosą do władcy Lewantu ciało tego, którego zabili w wojnie. Ksiądz zauważył, że ze skrzyni wydobywa się światło i pomyślał, że może to być ciało osoby świętej. Natychmiast zaczął malować jej obraz, ponieważ uważał że pozbawienie jej życia, było złym uczynkiem."

Przedstawienie odbędzie się on w Auli klasztoru OO. Dominikanów w najbliższą sobotę (19.10) o godzinie 16:00.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.