W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zbliża się kolejna edycja Kongresu Współpracy Transgranicznej

Zbliża się kolejna edycja Kongresu Współpracy Transgranicznej
04.10.202309:35

Przed nami XII edycja Kongresu Współpracy Transgranicznej. W tym roku, w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem „Miasto Młodych”.

– Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej edycji Kongresu Współpracy Transgranicznej. To międzynarodowe wydarzenie od lat stanowi przestrzeń wymiany doświadczeń, promocji dobrych praktyk oraz pozyskiwania partnerów do realizacji nowych projektów. Tym razem, w roku kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, nasze rozmowy będą skupiać się wokół tematu młodych i ich roli w funkcjonowaniu miast – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kongres Współpracy Transgranicznej, jako miejsce spotkań praktyków współpracy transgranicznej z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego, stanowi platformę dialogu dla samorządów, organizacji pozarządowych, środowiska nauki, kultury i biznesu. W dotychczasowych edycjach Kongresu uczestniczyło tysiące osób z kilkudziesięciu krajów.

Główne debaty tegorocznej edycji wydarzenia dotyczyć będą młodych mieszkanek i mieszkańców miast. Międzynarodowi eksperci, m.in. z Polski, Belgii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Mołdawii, Norwegii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii będą dyskutować o tym, jak tworzyć miasta przyjazne młodzieży oraz jak lokalne społeczności mogą wspierać młode osoby w realizacji ich potrzeb i aspiracji. Podczas paneli i warsztatów poruszone zostaną również tematy zaangażowania obywatelskiego, tworzenia lokalnych polityk młodzieżowych czy roli pracowników młodzieżowych. W trakcie Kongresu zaplanowano również dyskusję o tym, jak młodzi zmieniają oblicze turystyki oraz pracy i biznesu. Podczas wydarzenia poruszone zostaną dodatkowo kwestie wyzwań związanych z trwającą wojną w Ukrainie oraz jej długofalowych skutków, szczególnie dotkliwych dla młodego pokolenia. W tym kontekście uczestnicy podejmą debatę o migracji młodych oraz ich roli w integracji międzykulturowej i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Panele i warsztaty uzupełnią wizyty studyjne, m.in. w przestrzeniach, w których realizowane są działania na rzecz lubelskiej młodzieży.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia odbędzie się Forum Partnerów, które przybliży ofertę organizacji młodzieżowych i możliwości zaangażowania się w projekty na rzecz młodych. Istotnym elementem Kongresu jest także Giełda Grantodawców. W tym roku poświęcona będzie prezentacji konkursów grantowych prowadzonych przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, a także przedstawieniu Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Jak co roku, nie zabraknie także ciekawego programu wydarzeń kulturalnych. Uczestnicy będą mogli wziąć m.in. udział w koncercie zespołu Haydamaky czy zapoznać się z wystawą UKRAINE! UNMUTED Ukrajins’kyj Zriz prezentowaną w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie.

XII Kongres Współpracy Transgranicznej 2023 odbędzie się od 9 do 11 października w Hotelu Mercure Lublin Centrum przy Al. Racławickich 12. Udział w Kongresie jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Wydarzenie będzie transmitowane online, a dla uczestników zapewniono tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński.

Rejestracja oraz szczegółowy program wydarzenia dostępne są na stronie: , tel. 81 466 66 41.

Organizatorem Kongresu Współpracy Transgranicznej jest Miasto Lublin. Poszczególne wydarzenia realizowane są we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi z udziałem samorządowców, ekspertów oraz liderów organizacji obywatelskich.