W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zjazd Towarzystwa Dziedzictwa Lublina i Regionu Lubelskiego w Izraelu

Zjazd Towarzystwa Dziedzictwa Lublina i Regionu Lubelskiego w Izraelu
22.06.202212:21

26 maja 2022 w Kibbutz Nahshonim (Izrael) odbył się kolejny zjazd Towarzystwa Dziedzictwa Lublina i Regionu Lubelskiego. Jak co roku, wydarzenie zgromadziło pokaźne grono potomków lubelskich Żydów. Począwszy od Lublina skończywszy na małych wioskach - praktycznie każda z miejscowości naszego regionu, którą przed wojną zamieszkiwali Żydzi, miała swoich przedstawicieli.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości w tym przedstawicieli instytucji polskich w Izraelu (Ambasady Polskiej w Tel Aviv oraz Instytutu Polskiego), przez prezesa Tviki Shulmana. Prezydent partnerskiego miasta Rishon LeZion wyróżnił dyplomem i statuetką 2 przedstawicieli Lublina - za wieloletnią współpracę miast Lublin i Rishon LeZion. Odznaczenia otrzymali Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i Iwo Weremko z Biura-Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin. Został też odczytany list od Krzysztofa Żuka, Prezydenta Lublina do uczestników spotkania.
Po części oficjalnej zebrani goście mogli przystąpić do degustacji potraw rodem z żydowskiej kuchni lubelskiej.