W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

21.05.202010:58

W dniu dzisiejszym, przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Miasta, Prezydent Lublina Pan Krzysztof Żuk złożył kwiaty po pomnikiem Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego tzw. Homagium. Gest Jana Pawła II przedstawiony w Homagium stał się dla wielu Polaków niezwykle ważny i symboliczny, a sam pomnik został symbolem uniwersytetu. Rzeźba umieszczona jest na dwuczęściowym cokole z granitowych bloków, przypominających ołtarz.

W roku bieżącym świętujemy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły - biskupa Krakowa i Rzymu, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Honorowego obywatela Lublina. Miasto i mieszkańcy przygotowywali się do tego święta od wielu miesięcy. W ramach Komitetu Honorowego, w skład którego weszli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup prof. Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lech Sprawka Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego oraz dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, wspólnie przygotowaliśmy program obchodów papieskiego Jubileuszu.

Niestety, sytuacja epidemiologiczna zmieniła życie naszego miasta i wszystkie działania planowane w przestrzeni publicznej na kwiecień, maj i czerwiec musiały zostać odwołane. Część wydarzeń została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Główne uroczystości, w tym m. in. wspólne sadzenie Dębu św. Jana Pawła II przez członków Komitetu Honorowego w Parku Jana Pawła II oraz odsłonięcie murala poświęconego obecności Karola Wojtyły w Lublinie odbędą się w Dniu Papieskim - 16 października 2020 roku.