W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Grenada, Hiszpania (miasto zaprzyjaźnione)

Grenada, Hiszpania (miasto zaprzyjaźnione)
Podpisanie umowy: 09.10.2012 - list intencyjny

Grenada miasto w Hiszpanii, w regionie Andaluzji. Rozciąga się wzdłuż rzeki Genil, tuż u stóp pasma górskiego Sierra Nevada, 410 km na południe od Madrytu, 248 km na wschód od Sewilli, stolicy Andaluzji. Założona przez Arabów w 711 r. i niemal 800 lat była pod panowaniem muzułmańskim. Ostatecznie miasto zostało przejęte przez królów katolickich w 1492 roku.
Jest odwiedzana częściej niż Barcelona, Madryt i iberyjskie wyspy. A to ze względu na bogactwo architektoniczne, urokliwe położenie i wielokulturowość, z której słynie. Hiszpanie mawiają: „Kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział” (Quien no ha visto Granada, no ha visto nada).
Alhambra, to najpopularniejsza atrakcja Granady i druga najpopularniejsza atrakcja turystyczna Hiszpanii. Kompleks pałacowo-obronny ustępuje popularnością jedynie kościołowi Sagrada Familia w Barcelonie. Należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Rocznie odwiedza ją około 3 milionów osób. Z pewnością byłoby dużo więcej, gdyby nie ograniczenie tej liczby przez UNESCO. To najpiękniejszy kompleks pałacowo-zamkowy z czasów dominacji muzułmańskiej, jaki kiedykolwiek powstał w Europie. Warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV wieku. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków muzułmańskich. Przez wieki służył jako twierdza mauretańskich kalifów. Ornamentyka i przepych, z tego słynie Alhambra – muzułmańska forteca, najsłynniejszy zabytek architektury i kultury islamskiej w Europie. Wśród ciekawszych miejsc, które kryje Alhambra, warto wymienić:Pałac Karola V (Palacio de Carlos V), w którym znajduje się także Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra), Pałace Nasrydów (Palacios Nazaríes), ogrody Generalife.
Oprócz niej w Granadzie znajdziemy kilka interesujących kościołów, jak znajdująca się w centrum katedra, San Pedro y San Pablo, Santa Ana, klasztor św. Hieronima czy klasztor kartuzów z kościołem, z XVI-XVII wieku, zaliczany do arcydzieł architektury barokowej. Sacromonte z jaskiniami, w których odbywają się pokazy flamenco.

Choć Alhambra jest magnesem przyciągającym turystów do miasta, Grenada ma też swoja niepowtarzalna atmosferę: białe miasto Albaicin, kultura tapas, średniowieczne Stare Miasto i spora społeczność studencka, która wiekowemu miastu daje zastrzyk pozytywnej, młodej energii. Albaicin, czyli białe miasto przyciąga niezwykłą atmosferą, tętniącą życiem. Szczególnie można nią poczuć spacerując uliczkami przy placu św. Mikołaja (Mirador San Nicolas). Tu można cieszyć się nie tylko dobrymi tapas i winem, okazjonalnymi pokazami flamenco, ale też urokliwym widokiem na Alhambrę.

Warto również zobaczyć ulicę Calle Calderería Nueva, zwaną „Małym Marokiem”. Zachował się tutaj klimat dawnej mauretańskiej dzielnicy. Można tutaj kupić ręcznie malowaną ceramikę oraz rękodzieło z Maroka i Egiptu. Pełno sklepów z pamiątkami, teterii, czyli tradycyjnych herbaciarni, przez co nazywana jest także “Calle de las Teterías”. Do aromatycznej herbaty warto spróbować typowych arabskich słodyczy na bazie miodu i orzechów, czy typowego dla Granady napoju, mrożonego mleka - leche rizada.

Z każdej części miasta, w tle, można podziwiać wzgórza i ośnieżone szczyty Sierra Nevada, a 70 km od Grenady znajduje się słynne wybrzeże Costa del Sol.

Współcześnie Granada jest nie tylko miastem atrakcyjnym turystycznie, ale również jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w całej Andaluzji. Uniwersytet, założony przez Karola V w 1531 roku, znajdujący się w centrum miasta, jest trzecim co do wielkości w całej Hiszpanii.

 

Urząd Miasta Grenada

Plaza del Carmen
18071 Granada
tel. 00 34 958 248 125
 

www.granada.org