W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kiszyniów, Mołdawia
Nazwa: Kiszyniów
Kraj: Mołdawia
Data podpisania umowy: 06.10.2022
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2022

Kiszyniów leży na jednym z bardziej urodzajnych terenów kraju (uprawa winorośli i innych owoców) i jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy.
Jest zarządzany przez Radę Miasta i Mera Miasta, wybieranych  na czteroletnią kadencję. Obecnym Merem Kiszyniowa jest Ion Ceban. Z uwagi na uwarunkowania historyczne większość mieszkańców Kiszyniowa posługuje się dwoma językami: rumuńskim i rosyjskim, natomiast językiem urzędowym Mołdawii jest język rumuński (jego lokalna odmiana nazywana też jęz. mołdawskim).
Wśród zabytków i atrakcji turystycznych znajdują się liczne budowle sakralne, w tym: Sobór Narodzenia Pańskiego, Sobór św. Teodory z Sihli, cerkiew Opieki Matki Bożej, która jest najstarszą budowlą mieście, Cerkiew św. Pantelejmona, Monaster Ciufleal, Synagoga Chóralna i Synagoga Szklarzy, a także Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Narodowe Archeologii i Historii, ogród zoologiczny.
Kiszyniów jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo miastem Mołdawii, jest też głównym węzłem transportowym. W Kiszyniowie rozwijają się głównie: przemysł spożywczy (liczne winiarnie), przetwórstwo warzyw i owoców, przemysł tytoniowy, tekstylny i materiałów budowlanych. Miasto jest siedzibą 12 publicznych i 11 niepublicznych uczelni. Ponadto w Kiszyniowie mieszczą się liczne teatry, muzea i placówki kulturalne.

WYBRANE ELEMENTY WSPÓŁPRACY:

  1. 2021-2025 – realizacja wspólnego projektu „MOVE IT like Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”. Celem projektu jest reforma systemu zarządzania transportem publicznym w Kiszyniowie, w tym poprawa dialogu politycznego między urzędami centralnymi a władzą lokalną, wzmocnienie kompetencji samorządu w zarządzaniu podległymi jednostkami zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, zwiększenie przejrzystości transportu publicznego poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych i technologicznych oraz wzrost kompetencji kadry sektora transportu publicznego w Kiszyniowie. Lublin jest partnerem projektu, którego głównym zadaniem jest udzielanie wsparcia merytorycznego miastu Kiszyniów poprzez przekazanie doświadczeń, w postaci szkoleń i konsultacji z zakresu wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym.  W projekcie uwzględniono też działania, których bezpośrednim beneficjentem jest Lublin, tj.: udział w wizytach studyjnych w miastach europejskich, które wdrażają nowoczesną politykę transportową, udział w międzynarodowych targach komunikacyjnych w Kielcach i Brukseli w celu zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi w transporcie zbiorowym oraz przeprowadzenie przez ZTM badań marketingowych dotyczących komunikacji miejskiej bez angażowania miejskich środków budżetowych. W ramach projektu zorganizowano Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie w 2021 roku. W 2022 roku, podczas Kongresu Współpracy Transgranicznej, zorganizowano panel i warsztat poświęcony transportowi publicznemu.
  2. 2021-2023 – wizyty studyjne w Kiszyniowie i w Lublinie w ramach realizacji projektu „MOVE IT like Lublin”.
  3. 2023 – wizyta delegacji mołdawskiej z okazji uroczystego posiedzenia Rady Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin w ramach programu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
  4. 2022 – udział delegacji lubelskiej w konferencji międzynarodowej „Kiszyniów 585 lat”.
  5. 2021 – udział delegacji z Kiszyniowa w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju.