W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nancy, Francja
Nazwa: Nancy
Kraj: Francja
Data podpisania umowy: 26.02.1988
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1988
Adres www: nancy.fr
Kontakt: Urząd Miasta Nancy
Hôtel de Ville 1 place Stanislas
Case officielle n°1 - 54035 Nancy
tel.: +33 383 85 30 00

Nancy, to zabytkowe miasto we wschodniej Francji, położone nad rzeką Meurthe i Kanałem Marna-Ren. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu warowania, wokół której powstała osada.

W latach 1736-1766 Nancy było rezydencją polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, który po wygnaniu z kraju, osiadł tu wraz ze swoją żoną Katarzyną Opalińską. Dzięki temu, że wydał córkę Marię za króla Francji Ludwika XV, ten uczynił go księciem Lotaryngii. Największy rozkwit miasta przypada na panowanie Stanisława Leszczyńskiego w latach 1737–1766. Choć sam wielkiej władzy politycznej nie miał, to wśród poddanych uchodził za światłego i dobrego władcę, zyskując przydomek króla-dobrodzieja. Wsławił się jako mecenas sztuki i nauki. Z jego inicjatywy wzniesiono barokowy Kościół Notre-Dame de Bon Secours, oraz wykonano Plac Stanisława, na którym w 1831 w uznaniu jego zasług odsłonięto jego pomnik. Król założył także Akademię Leszczyńskiego.

Obecny układ architektoniczny, urbanistyczny został stworzony przez władcę. Znajdują się tu 3 place: Place Stanislas, Place de la Carrière oraz Place d'Alliance wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Główny plac pełni funkcję łącznika między starym i nowym miastem. Stoi tu pomnik Stanisława Leszczyńskiego, ratusz miejski, budynek opery i teatru, 2 fontanny oraz łuk triumfalny postawiony na cześć Ludwika XV, który był wzorowany na słynnym łuku Septymiusza Sewera z Rzymu. Każdy narożnik placu zdobiony jest rokokowymi bogato zdobionymi złotem kratami. Blisko placu znajduje się Kościół Notre-Dame de Bon Secours w którym spoczywa wiele osobistości: Stanisław Leszczyński z żoną Katarzyną Opalińską, Franciszek Maksymilian Ossoliński oraz serce królowej Francji, Marii Leszczyńskiej. Średniowieczne Stare Miasto,które zachęca do spacerów, zlokalizowane  jest wzdłuż ulicy Grand.
Warto się wybrać do Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des beaux-arts), w którym zgromadzono niezwykle bogatą kolekcją malarstwa obejmującą dzieła powstałe od XIV wieku, aż po czasy współczesne.
Pod koniec XIX w. artyści reprezentujący tzw. Ecole de Nancy, stworzyli pierwszy współczesny kierunek sztuki użytkowej. Nowy styl architektoniczny uzupełnia dziedzictwo pozostawione przez René II, Karola IV i Stanisława.

Współczesne Nancy, to miasto akademickie z Uniwersytetem Lotaryńskim na czele. Oferuje prawie 52 000 studentów pełny zakres studiów, we wszystkich dziedzinach. Studia są powiązane z wysokopoziomowymi badaniami w różnych dziedzinach i w razie potrzeby wykorzystują specjalistyczne umiejętności na wysokim poziomie oraz zaawansowane technologicznie obiekty i infrastrukturę. Studenci zagraniczni mają możliwość spędzenia jednego lub więcej semestrów na Université de Lorraine poprzez szereg programów wymiany. Są również zaproszeni do ubiegania się o jeden z międzynarodowych programów nauczania, w których wszystkie lub niektóre kursy są prowadzone w języku angielskim.
Uniwersytet Lotaryński, jest współtwórcą, poprzez swoje Centrum Prawa Europejskiego, Centrum Europejskiego UMCS, programu oferującego studia w zakresie prawa Unii Europejskiej zwieńczone podwójnym dyplomem - uczelni polskiej i francuskiej.
Obecność studentów dynamizuje życie dzielnic uniwersyteckich i całego miasta. Oprócz wielości uniwersyteckich projektów badawczych w dziedzinie historii, literatury, medycyny, rozwój ekonomiczny miasta, wspierany jest przez najnowsze technologie wymiany informacji.

Powiązanie rozwoju miasta z osiągnięciami technologicznymi, a także wspieranie innowacyjności jest w Nancy świadomym kierunkiem działania.
Poprzez historię oraz architekturę, Nancy zachowuje bardzo ścisłe więzi z Polską, a szczególnie z Lublinem, z którym łączy je umowa partnerska.

W Nancy istnieją liczne organizacje kulturalne, społeczne, sportowe, które nadają ton życiu miasta. Miasto  jest aktywne w następujących organizacjach samorządowych: Cités Unies France (CUF) wspierającej zdecentralizowaną współpracę samorządów krajowych i zagranicznych, Association Française du Conseil des Communes et Régions d'Europe (AFCCRE) - Francuska sekcja Rady Gmin i Regionów Europy, stowarzyszenia miast "Eurocities". Mer miasta jest jednocześnie Przewodniczącym Rady Miejskiej.

Odwiedzając Nancy, warto spróbować miejscowych specjałów: Quiche Lorraine - tarta lotaryńska, Paté Lorrain - pasztet lotaryński, czy babki rumowej. Nancy, słynie z mirabelek, z tych popularnych śliwek produkuje się różnego rodzaju przetwory oraz alkohole.

Z miastem Nancy związany jest słynny piłkarz Michele Platini.

Co roku w Nancy odbywa się wielka parada, Festiwal Św. Mikołaja. Z tym świętym związana jest legenda, o tym jak Św. Mikołaj wskrzesił zamordowane dzieci.