W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nilüfer
Podpisanie umowy: 5.04. 2014 r.
Ludność: 251.344

Nilufer jest jednym z 3 dystryktów Prowincji Bursa (Nilufer, Osmangazi, Yildirim). Powstał w 1987 r. Jest głównym obszarem rezydencyjnym Bursy. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki Nilufer (Nenufar), która przez dystrykt przepływa. Rzekę nazwaną na cześć Nilufer Hatun – matki sułtana Murada I.
Dystrykt Nilufer był pierwszym miejscem osadnictwa w Regionie Bursa oraz jak podają niektórzy naukowcy nosi ślady historii imperium Bizantyjskiego i Ottomańskiego. Okolice Nilufrer znane są z licznych znalezisk historycznych: ruiny kościołów, meczetów, łaźni, fontann, klasztorów i zamków oraz innych pozostałościach historycznych, a także drzew pomników. Historia dystryktu sięga do VI wieku p. n. e. Pogoda w Nilufer charakteryzuje się czynnikami klimatycznymi typowymi dla regionu Marmara. Najcieplejszy miesiąc to lipiec, a najzimniejszy luty. Opady deszczu występują najczęściej w zimie i na wiosnę. Średnia opadów w roku to 500 – 700 mm. Wilgotność to średnio 58%.Nilufer jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo dystryktem. Na jego  terenie znajdują się 3 strefy ekonomiczne, które dają pracę większości mieszkańców Bursy. W okolicy  jest jeszcze kilka innych  stref ekonomicznych i przemysłowych. Nilufer daje możliwość zatrudnienia 80% mieszkańcom Bursy co przekłada się na duże wpływy do budżetu Turcji. Główne gałęzie przemysłu to tekstylny, samochodowy, maszynowy.  Jest ważnym ośrodkiem rolniczym. Uprawia się tu: brzoskwinie (jeden z symboli Bursy), jagody, orzechy włoskie, jabłka, śliwki, winogrona, figi, czereśnie i gruszki; warzywa: paprykę, bakłażany, pomidory, cebulę, rośliny strączkowe, karczochy oraz zboża: pszenicę, jęczmień, owies, sezam; także słonecznik i buraki cukrowe. Hoduje się także pszczoły i drób, a także ryby (karpie i szczupaki).
Większość wydarzeń kulturalnych na terenie dystryktu organizuje miasto, które też zapewnia wiele możliwości rozwoju takich jak: rysowanie, rzeźbienie, aktorstwo, fotografowanie, projektowanie wzornictwa i mozaika. W dwóch centrach kultury co roku odbywa się wiele imprez: koncerty sztuki, wystawy i konferencje.
Nilufer  daje  możliwość uprawiania 13 dyscyplin sportowych dla dzieci i dorosłych  przez cały rok. Sprzyja temu wciąż rozbudowywana infrastruktura sportowa: basen olimpijski, boiska piłkarskie, centra fitnesowe w każdej dzielnicy. Do dyspozycji jest także hipodrom, tor go cart'owy, infrastruktura paintballowa oraz nowoczesny tor samochodowy. Miasto jest gospodarzem wyścigów konnych oraz 'Zapasów olejowych' (narodowy sport turecki).
Z racji rosnącej liczby mieszkańców rozbudowuje się także system edukacyjny.W chwili obecnej w Nilufer funkcjonuje 18 przedszkoli, 37 szkół podstawowych, 26 szkół średnich oraz 6 prywatnych centrów edukacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych. W mieście znajduje się obecnie 117 instytucji edukacyjnych skupiających około 50 tysięcy uczniów. Jednym z nich jest Uniwersytet Uludag z liczbą 45 tysięcy studentów, 2300 nauczycieli akademickich i 1700 pracowników administracji.

Ihsaniye Mah
Nilüfer Cumhuriyet Meydani
No: 2A/2B Blok
16110 Nilüfer - Bursa
tel. 444 1603
fax 224/2959515
www.nilufer.bel.tr