W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ramallah, Palestyna
Nazwa: Ramallah
Kraj: Palestyna
Data podpisania umowy: 06.10.2010
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2010
Adres www: ramallah.ps
Kontakt: Urząd Miasta Ramallah
4 Issa Zeiadeh St.
6001111, Ramallah
tel.: +970 2 294 5555
Public Relations Department
tel.: +972 2 2963212/5/6/7/8
fax: +972 2 2963214
e-mail: pr@ramallah.ps

Ramallah zostało założone w XVI wieku przez Rasheda Hadadina z Jordanii. Jego karawana przybyła do zalesionego obszaru 6 km na północ od Jerozolimy i osiedliła się tam, gdzie istniały m. in. pozostałości dwóch osiedli rzymskich. Wkrótce powstały nowe budowle na wzór jordańskich. Założyciel Ramallah nie został w nim długo, wrócił do swojego rodzinnego miasta, ale pozostawił  pięciu synów, którzy założyli rodziny, a ich rody rozrastały się przyczyniając się do rozbudowy miasta. W 1807 r. powstał pierwszy kościół prawosławny w obrządku greckim, a w 1869 r. założono Szkołę dla Dziewcząt. W 1902 r. Ramallah znalazło się pod panowaniem tureckim, natomiast w 1908 r. uzyskało prawa miejskie z rąk tureckiego gubernatora dystryktu. Pierwszym burmistrzem został Elias Odeh, a Rada Miasta składała się z jednego przedstawiciela każdej z rodzin, potomków Rasheda Hadadina.

W 1967 roku podczas wojny sześciodniowej Ramallah znalazło się pod okupacją izraelską. W 1972 odbyły się tu pierwsze wybory komunalne pod okupacją. W roku 1987 toczyła się pierwsza intifada, a w 1996 roku armia izraelska wycofała się z Ramallah. Administrowanie miastem przejęła Narodowa Władza Palestyny. W 2002 podczas ponownej, dwumiesięcznej okupacji izraelskiej nastąpiły duże zniszczenia w infrastrukturze miasta. W 2004 w Ramallah został pochowany Jasser Arafat. Po 29-letniej przerwie wywołanej okupacją, w 2005 roku w Ramallah odbyły się ponownie wybory miejskie. Nowa Rada Miasta składa się z 15 członków. W 2008 roku Ramallah świętowało swoje stulecie i rozpoczęło realizację projektu „Ramallah Municipality Centennial”.
Współczesne Ramallah jest siedzibą Narodowej Władzy Palestyny do czasu osiągnięcia porozumienia z Izraelem w sprawie Wschodniej Jerozolimy. Mieszczą się tu biura Rady Ministrów, Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, ministerstw i Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a także ambasady i przedstawicielstwa zagraniczne.

Ramallah i jego siostrzane miasto Al-Bireh stały się centrami działalności ekonomicznej wraz z zainstalowaniem się tu przedsiębiorstw z branż: łączności, farmaceutycznej i kosmetycznej, chemicznej oraz przemysłu papierniczego. W Ramallah mają swoje regionalne oddziały spółki bankowe. W mieście organizowane są liczne przedsięwzięcia gospodarcze, m.in. targi i imprezy wystawiennicze. Zazwyczaj odbywają się one w Pałacu Kultury.

Ramallah było bardzo aktywnym centrum turystycznym przed rokiem 1967. Miasto gościło przedstawicieli krajów arabskich - Libanu, Kuwejtu, Jordanii i z Zatoki Perskiej. Po 1967 ruch turystyczny do Ramallah ograniczył się do Palestyńczyków z diaspory, szczególnie z USA. Natomiast po 1996 roku miasto stało się ośrodkiem turystycznym dla Palestyńczyków mieszkających na Zachodnim Brzegu Jordanu i w obrębie tzw. Zielonej Linii, a także dla obcokrajowców. Ramallah posiada bogatą różnorodność kulturalną, religijną, intelektualną i społeczną.

Obecnie liczy 35 tysięcy mieszkańców, a cały dystrykt, który obejmuje ok. 80 miast i wiosek: 278 tysięcy osób.

Urząd Miasta Ramallah i jego władze
Zarząd Miasta jest niezależny finansowo i administracyjnie od władz narodowych. Jego misją jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez modernizację i rozwój infrastruktury oraz utrzymanie różnorodności kulturowej jako cechy charakterystycznej miasta. Priorytetami są rozwój turystyki i przyciąganie inwestorów zagranicznych. W kontekście politycznym – tworzenie demokratycznego społeczeństwa prawa, poszanowanie pluralizmu, sprawiedliwości społecznej i praw człowieka.
Od 1998 roku struktura służb miejskich obejmuje 5 departamentów: finanse, inżynieryjny, kulturalny, administracyjny i usługi.
Wszystkie ulice w Ramallah otrzymały nazwy i zostały ponumerowane, również budynki zyskały numery. Obecnie opracowywana jest elektroniczna mapa nawigacyjna oraz baza danych dotyczących terenów miasta.
Miasto zakupiło również teren pod budowę Krajowego Centrum Wystawienniczego (National Centre of Exhibitions), pierwszego na Narodowych Terytoriach Palestyny. W tym celu podpisano umowę z Paltrade – Palestyńską Organizacją Handlu oraz Związkiem Przemysłu Palestyńskiego, a także Palestyńskim Funduszem Inwestycyjnym. Na razie zakończono dokumentacyjną fazę projektu.

Dziecięca Rada Miasta w Ramallah
Stworzono ją, aby wspierać prawa człowieka w odniesieniu do dzieci. Jest to platforma wypowiadania się dzieci i młodzieży. Rada składa się z przedstawicieli szkół w Ramallah – publicznych, prywatnych i powołanych przez NZ. Liczy 13 członków (po jednym z każdej z tych instytucji).

Projekt Ramallah Municipality Centennial
Ma na celu podniesienie jakości usług dla mieszkańców i ogólny rozwój miasta. Przewidywany czas realizacji to 36 miesięcy przeznaczonych na: rozwój infrastruktury, rewitalizację dziedzictwa kulturowego, promocję społeczeństwa uczestniczącego w życiu publicznym, wyrównanie szans edukacyjnych i inne. Przewodniczącym Komitetu Projektu jest Prezydent Abbas.

Strategia Rozwoju Miasta na lata 2008-2010
Jej główne założenia to:

  • poprawa jakości i wydłużenie sieci dróg wewnętrznych, systemu kanalizacyjnego, nawierzchni dróg; oświetlenie i parkingi – inwentaryzacja zasobów i określenie potrzeb
  • rozwój społeczno-ekonomiczny – stworzenie dobrej jakości usług i dobrego otoczenia dla inwestycji
  • usługi i publiczna infrastruktura techniczna – poprawa ich jakości, w szczególności w zakresie gospodarki odpadami
  • kultura, sztuka, dziedzictwo – ochrona dziedzictwa kulturowego, rozwój potencjału artystycznego i kulturalnego, rewitalizacja Starego Miasta, renowacja Teatru Miejskiego, Biblioteki Publicznej, otwarcie Muzeum Kultury i Centrum Nauk
  • rozwój instytucjonalny - w obrębie Urzędu Miasta w kontekście pracowników urzędu: środowisko i kultura pracy, komunikacja wewnętrzna i przepływ informacji, etc.

Charakterystyczne miejsca i zabytki:

  • Al. Manara – rynek główny
  • Mukataa – siedziba władz Palestyny. To także miejsce pochówku Yassera Arafata. Wola Arafata żeby być pochowanym w Jerozolimie została zakwestionowana przez rząd izraelski       i Arafat jest "tymczasowo" pochowany w Mukataa.
  • grób i memoriał Mahmouda Darwisha – położony na wzgórzu. W dni słoneczne z przepięknym widokiem na Jerozolimę.

Typowe dania:

  • mansaf – danie typowe przygotowywane na wesela i spotkania, składające się z dużych kawałków baraniny, żółtego ryżu i tradycyjnego chleba, polanych jogurtem z mleka koziego
  • mussakhan – grillowany kurczak, zapiekany z cebulą, sumakiem, szafranem, smażonymi orzeszkami piniowymi i tradycyjnym chlebem
  • mezze – duży asortyment sałatek włącznie z dipami ( wliczając humus zrobiony z grochu i pasty sezamowej i jogurtu lebaneh), piklami, oliwkami itd.
  • mahashri – faszerowane warzywa (bakłażany, dynie, patisony, ziemniaki, marchew i ogórki)      z    liśćmi winogron, kapusty i burakami

Sport narodowy:

  • piłka nożna

Sławni mieszkańcy:

  • Mahmud Darwish – palestyński wieszcz narodowy; pisał o wywłaszczeniu i banicji Palestyńczyków

Narodowe tańce:

  • debke – arabski taniec ludowy tańczony w rzędzie

Legendy, obrzędy i tradycje:

  • Palestyńczycy znani są ze swojej gościnności

Inne:

  • Ramallah jest otwartym i dynamicznie rozwijającym się miastem
  • znane w Palestynie i za granicą jako tętniące życiem miasto kultury – wiele centrów kulturalnych – lokalnych i zagranicznych, mnóstwo festiwali – ponad 300 kafejek kulturalnych
  • znane z bogatego życia nocnego
  • mieszkańcami miasta są ludzie młodzi i wykształceni