W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezpieczna szkoła w strefie Shengen

Bezpieczna szkoła w strefie Shengen

Bezpieczna szkoła w strefie Shengen

Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego zrealizował w latach 2015/2016 Projekt “Bezpieczna szkoła w strefie Schengen”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Był wspólną inicjatywą Gminy Lublin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej.
Kluczowym działaniem projektu było, przeszkolenie całej kadry dydaktycznej, administracyjnej
i zarządzającej wszystkich szkół i placówek oświatowych podległych Gminie Lublin w zakresie prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa.
Dyrektorzy szkół zostali dodatkowo wyposażeni w “Procedury w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej na terenie placówki oświatowej”.
Równie ważnym działaniem projektu, skierowanym do dzieci i młodzieży, było wyprodukowanie 7 filmów instruktażowych. Filmy dotyczą takich zagadnień jak : atak terrorystyczny na szkołę, bezpieczne przejście graniczne, cyberprzemoc, narkotyki i dopalacze, pożar, handel ludźmi i bezpieczeństwo małych dzieci.
Są to krótkie 10 - minutowe produkcje, które w ciekawy i przystępny dla dzieci i młodzieży sposób pokazują:
- jak się zachować w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym, podłożenia ładunku wybuchowego lub telefonicznego powiadomienia o tym fakcie;
- w jaki sposób młodzi ludzie mogą zidentyfikować sytuację stwarzającą zagrożenie handlem ludźmi i co powinni wiedzieć , gdy ktoś proponuje “ atrakcyjną “ pracę za granicą, czy “ łatwy i przyjemny “ sposób zarobkowania;
- właściwe zachowanie w sytuacjach zagrożenia narkotykami, dopalaczami, substancjami psychoaktywnymi lub alkoholem;
- dlaczego na lotnisku nie można przyjmować żadnych przedmiotów od obcych osób i co się stanie jeśli zostawimy nasz bagaż bez nadzoru;
- sposoby szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z terenu instytucji w sytuacji pożaru czy rozpylenia gazu;
- bezpieczne zachowania podczas korzystania z internetu;
- jakie niebezpieczne sytuacje mogą się przydarzyć najmłodszym dzieciom i co powinny one wiedzieć by uniknąć zagrożenia.

Filmy zostały wyprodukowane dla dzieci i młodzieży, rekomendujemy aby zapoznali się z nimi również rodzice. Zawierają szereg praktycznych porad, które mogą być ważne dla każdego.

Filmy dostępne są na stronie internetowej projektu www.bezpiecznaszkola.lublin.eu