W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Komunikat MCZK nr 4/2012
18.05.201212:16

Urząd Miasta Lublin
Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców
i Zarządzania Kryzysowego
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
20-022 Lublin, ul. Okopowa 11, tel. 81 466 1710, fax 81 466 1701
email: mczk@lublin.eu

 

Lublin, 18.05.2012 r.

Komunikat MCZK nr 4/2012 


    W dniu 17 maja 2012 r. odbyło się drugie spotkanie miejskiego zespołu koordynacyjnego ds. bezpieczeństwa w czasie Euro 2012.
    W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego UM Lublin, Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, Państwowej Powiatowej  Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Straży Miejskiej Miasta Lublin i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.
    W czasie spotkania zostały przedstawione zagrożenia jakie wiążą się z Euro, zaprezentowano procedury oraz omówiono aspekty bezpieczeństwa związane z przejazdem przez Lublin kibiców na Ukrainę i funkcjonowaniem "Fanzone Lublin" organizowanej przez Targi Lublin S.A. w Parku Ludowym.
    Z informacji jakie zostały przedstawione wynika, że wszystkie służby i instytucje podjęły szeroko zakrojone działania, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo w czasie trwania Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zostały zwiększone obsady stanowisk kierowania. Podniesiono stany gotowości służb. Wprowadzono w instytucjach system całodobowych dyżurów zespołów zarządzania kryzysowego w celu zapewnienia przepływu informacji oraz skrócenia czasu reakcji na zagrożenia.
Każda ze służb i instytucji dokonała przeglądu swoich procedur pod kątem działania w czasie Euro, a także dokonano analizy bilansów sił i środków, co usprawni  zarządzanie bezpieczeństwem.  
Przedstawiciele instytucji i służb pozostają w stałym kontakcie, a wymiana informacji prowadzona jest specjalnie wyznaczonymi kanałami. Nad koordynacją działań wszystkich podmiotów w imieniu Prezydenta Miasta Lublin czuwają pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 
    Informacje w sprawie działań związanych zapewnieniem bezpieczeństwa na terenie miasta w czasie trwania z EURO 2012  można uzyskać w MCZK pod numerem telefonu 81 466 17 12.

Izba Celna w Białej Podlaskiej przesłała informację o ułatwieniach w przekraczaniu granicy polsko- ukraińskiej w czasie trwania UEFA Euro 2012 są to m.in.:

  • tzw. „Zielone Pasy Euro 2012”, przeznaczone dla podróżnych przekraczających granicę w celach stricte turystycznych, służbowych i którzy nie przewożą towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia celnego(poza dopuszczalnymi limitami osobistymi);
  • tzw. „wspólna kontrola” , która skraca do minimum niezbędne formalności i polega na kontrolowaniu przez 4 służby graniczne obu państw po polskiej stronie granicy;
  • tzw. „pasy przestawne”, istotą tego rozwiązania jest w przypadku nagłego zwiększenia ruchu na pasach wjazdowych, zwiększenie ich liczby poprzez wykorzystanie pasów wyjazdowych –  bądź odwrotnie, w zależności od potrzeb;
  • odprawa podczas jazdy pociągu – będzie odbywać się już podczas dojazdu do przejścia i w ten sposób na samym przejściu granicznym  nie będzie konieczności jej wykonania, a podróż będzie mogła być kontynuowana bez dodatkowej zwłoki;
  • rezerwacja odpraw autokarów, tj. umówienie się na konkretną godzinę przyjazdu autokaru na przejście graniczne, co znacząco zaoszczędzi czas oczekiwania na odprawę celną.
  •  

Więcej informacji  w tym zakresie znajduje się pod adresem:
http://www.mf.gov.pl/index.php?dzial=6022&wysw=14&const=2 

                                             
                                      Kierownik Miejskiego
                                         Centrum Zarządzania Kryzysowego
                               /-/
                              Jarosław Grządka