W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Komunikat MCZK nr 1/2020 o wystąpieniu ogniska choroby zakaźnej.

Komunikat MCZK nr 1/2020 o wystąpieniu ogniska choroby zakaźnej.
02.01.202010:53
Urząd Miasta Lublin
Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
20-020 Lublin, ul. Lipowa 27
tel. 81 466-17-14 (całodobowo), fax 81 466-17-01
e-mail: mczk@lublin.eu
Lublin, 02.01.2020 r.
 
KOMUNIKAT MCZK nr 1/2020
o wystąpieniu ogniska choroby zakaźnej u ptaków.
 
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 31 grudnia 2019r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie uzyskał informację, że w gospodarstwie w gminie Uścmiów (powiat Lubartów) stwierdzono wystąpienie ogniska choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N8.
 
Dnia 1 stycznia 2020r. zostało wydane Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego.
http://edziennik.lublin.uw.gov.pl/legalact/2020/1/
 
Informujemy, że Powiatowy Lekarz weterynarii w Lubartowie prowadzi zwalczanie choroby.
 
O grypie ptaków
 
Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.
Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10km wokół ogniska choroby).
 
Drogi zakażenia
 
Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób) jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.
Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.
Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu.
 
Zagrożenie dla ludzi
 
Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi.
Wskazana jest pewna ostrożność szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami na których znajdują się ślady ptasich odchodów.
Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.
 
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina o zaleceniach dla hodowców gołębi pocztowych tj.:
- karmienie i pojenie gołębi w sposób wykluczający dostęp ptaków dzikich
- przechowywanie paszy w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem uniemożliwiający kontakt z dzikim ptactwem.