W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023

Finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023
13.11.202011:41

Po ponad pół roku intensywnych przygotowań, w poniedziałek (16 listopada), Miasto Lublin przedstawi finałową prezentację w konkursie o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. To już ostatni etap przed wielkim rozstrzygnięciem. Zwycięzcę poznamy 25 listopada. Na podium europejskich miast, obok Lublina znalazły się rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną wydarzenie ma formę online.

– Obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie silnej pozycji kulturalnej i turystycznej Lublina. Jesteśmy europejskim miastem, które swoimi pomysłami i programem śmiało konkuruje z innymi metropoliami. Do finałowej trójki miast weszliśmy z wysokimi ocenami od reprezentantów wielu ważnych, europejskich instytucji i organizacji. Mamy szansę zostać Europejską Stolicą Młodzieży i wierzę, że tytuł ten trafi do Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Celem finałowej, multimedialnej prezentacji jest przedstawienie kandydatury Lublina i potencjału organizacyjnego miasta przed panelem ekspertów, ale także otwartości na tworzenie nowej polityki młodzieżowej w mieście. 20-minutową prezentację przygotowano w oparciu o złożoną wcześniej aplikację konkursową.

– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno zaangażował się w ten ważny projekt. W działaniach uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas. Jestem przekonana, że wspólnie udało nam się stworzyć najciekawszy w Europie program obchodów. Zaplanowana w nim liczba wydarzeń oraz wartość budżetu przeznaczona na ich realizację, pokazują skalę przedsięwzięcia – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, która koordynuje przygotowania Lublina w tym konkursie.

Aplikacja, którą Miasto Lublin złożyło w konkursie o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży koncentruje się na trzech obszarach: Miasto dla młodzieży, Młodzież dla miasta oraz Młodzież i miasto. Pierwsza kategoria zawiera szeroki zakres działań zaprojektowanych przez Miasto z myślą o młodych mieszkańcach. Drugi obszar opisuje wkład młodzieży w program – projekty i inicjatywy opracowane i wdrożone przez młodych lub organizacje młodzieżowe, z którymi współpracują. Poza tym obejmuje on również wyniki zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i wdrożenie działań Europejskiej Stolicy Młodzieży. Z kolei ostatnia grupa tematyczna obejmuje współpracę i partnerstwo pomiędzy Miastem i jednostkami miejskimi w Lublinie, a młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i innymi zainteresowanymi stronami w zakresie opracowywania i wdrażania wspólnych przedsięwzięć.

W ramach trzech wskazanych obszarów realizowane będą działania na rzecz szeroko rozumianego uczestnictwa młodzieży oraz wsparcia sportu, kultury, edukacji oraz innych obszarów aktywności. Propozycje programowe zostały również podzielone ze względu na zasięg: regionalny, krajowy i europejski, pod kątem ich skali i zakresu każdego wydarzenia. W aplikacji opisano m.in. podstawowe informacje o mieście, przestrzeni, usługach, możliwościach organizacji wydarzeń, politykę miasta wobec młodzieży oraz program Europejskiej Stolicy Młodzieży, budżet działań na rzecz wzmacniania aktywności młodych ludzi i ich roli w mieście oraz sposób zarządzania i komunikacji realizacji programu aplikacji, jego przygotowania i ewaluacji. Bardzo istotnym elementem aplikacji jest przewidywany wpływ uzyskania przez Miasto Lublin tytułu, czyli to jak Europejska Stolica Młodzieży wpłynie na miasto i młodzież oraz jakie trwałe zmiany może wprowadzić. Budżet na działania programowe Europejskiej Stolicy Młodzieży w latach 2021-2023 zaplanowany jest na kwotę około 27 mln zł, a w samym 2023 roku na działania dla młodzieży Miasto chce przeznaczyć ponad 13 mln zł. W programie znalazły się 73 duże wydarzenia i festiwale.

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Ma on na celu wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz wzmocnienie ich tożsamości europejskiej, ale też budowanie zaangażowania mieszkańców miasta w oparciu o energię i działania młodych ludzi. Jest to również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodych ludzi na różnych polach. Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Europejską Stolicą Młodzieży w 2020 roku jest francuskie Amiens.

Informacje o działaniach na rzecz zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 znajdują się na stronie lublin.eu oraz na profilu www.facebook.com/Lublin.EYC2023 tworzonym razem z przedstawicielami i przedstawicielkami Młodzieżowej Rady Miasta i Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży Lublina.