W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja podsumowująca trzy miesiące „Akademii Miasto”

Konferencja podsumowująca trzy miesiące „Akademii Miasto”
07.12.202211:25

Za nami już trzy miesiące realizacji pilotażowego sezonu „Akademia Miasto”, czyli działań na rzecz edukacji obywatelskiej młodzieży. Podsumowaniu inicjatyw podjętych w tym czasie poświęcona będzie jutrzejsza (czwartek, 8 grudnia) konferencja, która odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów „Chatka Żaka” w godz. 9.00-11.30.

– Za nami etap intensywnej współpracy nad nowymi pomysłami na edukację obywatelską w Lublinie. Zależy nam, żeby odpowiadała na potrzeby młodych ludzi, pomagała im zrozumieć jak funkcjonuje nasze miasto i jak najlepiej tworzyć tu swoją przestrzeń rozwoju. Konferencja będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań i podziękowania młodym ludziom, ich nauczycielom oraz wykładowcom za zaangażowanie, a także do zebrania pomysłów na kolejny sezon Akademii – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Jednym z celów „Akademii Miasto” było stworzenie materiałów gotowych do dalszego samodzielnego wykorzystania, które będą dawały możliwości budowania na ich podstawie kolejnych, włączających inicjatyw. Powstało 10 pierwszych scenariuszy zajęć edukacyjnych, które zostały przetestowane z grupą ok. 400 młodych osób i pracujących z młodzieżą kadr. Scenariusze opracowano w języku polskim, w najbliższym czasie będą przetłumaczone na język angielski i ukraiński.

Ponadto, grupa studentów i studentek UMCS przeprowadziła ponad 20 spotkań badawczych z uczniami, studentami i tzw. młodymi dorosłymi odnośnie tego, jak powinien wyglądać przystępny i młodzieżowy informator o mieście. Na podstawie wyników tych badań powstała nowa koncepcja na to jak opowiadać o Lublinie. Podczas konferencji odbędzie się premiera publikacji „O co chodzi Lublin”. Przewodnik po tym, co miasto oferuje młodym i jakie daje możliwości, w wersji online będzie można pobrać ze strony Miasta Lublin w trzech wersjach językowych.

Podczas konferencji omówione zostaną także inne działania podjęte w ramach Akademii Miasto, a część warsztatowa wydarzenia pozwoli zebrać refleksje i pomysły na kolejny sezon Akademii w 2023 roku. W wydarzeniu uczestniczyć będzie m.in. młodzież, która testowała scenariusze i brała udział w badaniach potrzeb dotyczących informatora.

Główne działania edukacji obywatelskiej „Akademia Miasto” w 2022 roku realizowane były przez Miasto Lublin we współpracy z Fundacją Teatrikon, Fundacją Zamek Bełżyce, Lubelską Grupa Badawczą, Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UMCS, Stowarzyszeniem Bona Fides, Organizacją Ukraińską Ефект дитини, Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie - Kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.