W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzieżowa Rada Miasta w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży

Młodzieżowa Rada Miasta w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży
06.12.202311:38

Kongresy młodych aktywistów, koncerty, konferencje, nowe miejsca spotkań, turnieje sportowe to tylko przykłady tegorocznych wydarzeń zorganizowanych przy udziale Młodzieżowej Rada Miasta Lublin. Na dzisiejszym (6 grudnia) wydarzeniu pod hasłem „Przeżyjmy to jeszcze raz!” młodzi radni podsumowują swoje działania w mijającym roku – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

–  Jednym z najważniejszych filarów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 okazała się Młodzieżowa Rada Miasta. To głos reprezentantów wszystkich młodych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, a jej działalność pokazała jak młodzi ludzie są sprawczy, energiczni i jakie aktywności są im potrzebne. Dziękuję zarówno młodzieżowym radnym, jak i samorządom uczniowskim oraz wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się i wspierały inicjatywy młodych. To była udana lekcja samorządności – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W 2023 roku Młodzieżowa Rada Miasta Lublin była organizatorem wielu wydarzeń, m.in. sportowych, jak Miejskie Dni Sportu czy Turniej Charytatywny „FUTSAL”, którego kolejna edycja w piłkę nożną, połączona ze zbieraniem darów dla Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej, odbędzie się jeszcze w okresie przedświątecznym. Młodzież uczestniczyła także w czterech częściach projektu „Młodzi dla Młodych” realizowanego w ramach programu Erasmus+ , w tym Poznajmy się w Lublinie. Był to ogólnopolski kongres młodych aktywistek i aktywistów, a także panele, warsztaty i konferencje integrujące i aktywizujące lokalną młodzież. Na YOUth Sound, czyli Wakacyjnym Koncercie Młodych zaprezentowali się młodzi lubelscy artyści, a gwiazdą wieczoru była Majka Jeżowska w rockowej odsłonie. Powstał też wakacyjny zakątek zieleni – nowe miejsca spotkań w centrum miasta, przy Placu Litewskim, które nawiązuje do współczesnej problematyki zmian klimatu i jest punktem spotkań z roślinnością nietypową dla nasadzeń miejskich. Młodzieżowa Rada Miasta zaangażowała się także w uroczystość nadania nazwy alei Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 w Parku Ludowym. Z kolei w ramach Galerii Sztuki Lubelskich Młodych Artystów – Youth Gallery zaprezentowano w różnych przestrzeniach miasta obrazy, rysunki, grafiki, taniny oraz fotografie lubelskich młodych twórców.

Warto przypomnieć także pierwsze wspólne posiedzenie Rady Miasta wraz z Młodzieżową Radą Miasta na Zamku Lubelskim oraz podpisanie dokumentu „Miasto Młodych – Deklaracja Lubelska”. Młodzieżowa Rada Miasta reprezentowała Lublin także w wielu innych wydarzeniach, nie tylko ogólnopolskich, ale i europejskich: kongresach, delegacjach, wymianach, konferencjach, wolontariatach oraz spotkaniach integrujących z młodzieżowymi radami miast z całej Polski.

W wydarzeniu w Lubelskim Centrum Konferencyjnym biorą udział radni i radne XVII i XVIII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, przedstawiciele szkół ponadpodstawowych – dyrektorzy, opiekunowie i reprezentacje samorządów uczniowskich oraz partnerzy wspierający działania na rzecz młodzieży. Spotkania „Przeżyjmy to jeszcze raz! – podsumujmy rok działań Młodzieżowej Rady Miasta Lublin w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023” to także okazja do zaprezentowania przyszłorocznych planów dalszych działań na rzecz młodych oraz wręczenia podziękowań osobom i instytucjom, które wspierały inicjatywy młodzieżowych radnych.