W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza nowy program grantowy dla młodzieży

Rusza nowy program grantowy dla młodzieży
08.05.202312:19

W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, Miasto uruchamia Miejski Aktywator Młodzieżowy (MAM). Nowy program wesprze młodych mieszkańców w realizacji działań społecznych i obywatelskich.

– Miejski Aktywator Młodzieżowy pomoże młodym mieszkańcom i mieszkankom Lublina w zdobywaniu nowych doświadczeń. To program dający wsparcie materialne w realizacji projektów w obszarze działalności społecznej i obywatelskiej, a tym samym ułatwiający aktywne włączanie się w życie naszego miasta. Realizując założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży dążymy do tego, aby Lublin był miastem ludzi aktywnych, świadomych i umiejętnie korzystających z narzędzi partycypacyjnych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W ramach Miejskiego Aktywatora Młodzieżowego będą mogły być realizowane projekty o tematyce społecznej i obywatelskiej, których pomysłodawcami są osoby w wieku od 10 do 30 lat, uczące się, studiujące, mieszkające lub pracujące w Lublinie. Celem projektów społecznych jest wprowadzenie konkretnej zmiany w otoczeniu, wspólne działanie w grupie i zaangażowanie młodych. Projekty obywatelskie nastawione są na zwiększenie udziału w życiu publicznym i sprawach obywatelskich. Projekty mogą składać nieformalne grupy młodzieży składające się z minimum 3 osób. Zgłaszane pomysły będą realizowane od 1 lipca do 15 listopada.

Rozpoczynający się dziś nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do 2 czerwca lub do wyczerpania środków przeznaczonych na granty. Jego rozstrzygnięcie nastąpi do 15 czerwca. Do udziału w projekcie można zgłaszać pomysły wymagające różnego poziomu wsparcia, które podzielono na cztery kategorie:

  • 4 mikrogranty o wartości 500 zł każdy;
  • 6 małych grantów o wartości 1 tys. zł każdy;
  • 6 średnich grantów o wartości 2 tys. zł każdy;
  • 3 duże granty o wartości 5 tys. zł każdy.

Istotną formą wsparcia w realizacji projektów będą szkolenia i warsztaty. Zaplanowano kilka takich spotkań:

  • warsztaty tworzenia projektów społecznych, 13-14 i 27-28 maja, Hej!, ul. Peowiaków 11;
  • spotkanie informacyjne na temat MAM, 16 maja godz. 17.00-19.00, Hej!, ul. Peowiaków 11;
  • webinar informacyjny dotyczący MAM, 23 maja, godz. 17.00-19.00;
  • maraton pisania wniosków MAM, 29 maja, Hej!, ul. Peowiaków 11.

W ramach MAM nie będą finansowane działania, które kwalifikują się do dofinansowania w ramach innych programów realizowanych przez Miasto Lublin. Przykładowo, na działania artystyczne można uzyskać dofinansowanie ze stypendium na realizację młodzieżowego projektu z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury bądź z programu Młodzież Inspiruje Dzielnice. Stworzenie w szkole przestrzeni kreatywnej czy służącej integracji realizować można w ramach programów Przestrzenie kreatywne lub poprzez Szkolny Budżet Obywatelski, który umożliwia również inne działania skierowane do społeczności szkolnych.

Szczegóły programu oraz informacje o tym jak składać wnioski znajdują się na stronie Miejskiego Aktywatora Młodzieżowego.