W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Specjaliści opowiedzą o bezpieczeństwie w sieci

Specjaliści opowiedzą o bezpieczeństwie w sieci
16.12.202210:16

W poniedziałek (19 grudnia) odbędzie się panel ekspercki pt. „Pomiędzy informacją a dezinformacją. Jak radzić sobie z fake newsami w naszej codzienności?”. Będzie to spotkanie w ramach projektu Sprawdzam to! 2.0 i element obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

– Działania w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży to bardzo szeroki zakres inicjatyw związanych z życiem i zainteresowaniami młodych ludzi. Staramy się w nim uwzględnić wszystkie ważne obszary, także bezpieczeństwo poruszania się w rzeczywistości internetowej. Zachęcam do skorzystania z wiedzy specjalistów, którzy będą uczestnikami panelu, aby dowiedzieć się jak nie ulegać dezinformacji i fałszywym treściom obecnym w internecie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Panel będzie okazją do rozmowy z ekspertami i ekspertkamidr hab. Agnieszką Demczuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Mateuszem Zadrogą, redaktorem portalu FakeNews.pl oraz Aleksandrą Wroną ze Stowarzyszenia Pravda. Spotkanie poprowadzi Iga Karasińska z Fundacji ważne sprawy, będącej organizatorem panelu. Specjaliści mówić będą m.in. o źródłach i rodzajach zagrożeń cyfrowych oraz skutecznych metodach walczenia z tymi zjawiskami.

Projekt Sprawdzam to! 2.0, w ramach którego odbywa się spotkanie, to druga edycja działań na rzecz edukacji w zakresie zwalczania dezinformacji na poziomie regionalnym i lokalnym. Ponad trzydzieści osób w wieku od 18 do 35 lat zakwalifikowanych do projektu, uczy się weryfikacji informacji i analizy danych, a następnie będzie przeprowadzać interaktywne i autorskie warsztaty w swoich społecznościach lokalnych. Efektem projektu będzie też ogólnodostępny kurs online.

Projekt finansowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, a realizowany w partnerstwie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, siecią ekspertów Team Europe, Miastem Rzeszów oraz Europejską Stolicą Młodzieży i Miastem Lublin.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek (19 grudnia ) o godzinie 11.00 w Hotelu Arche, ul. Zamojska 30.