W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W przestrzeni Hej! powstał Książkowy Azyl

W przestrzeni Hej! powstał Książkowy Azyl
25.07.202313:04

W młodzieżowej przestrzeni Hej! przy ul. Peowiaków 11 powstał Książkowy Azyl. To miejsce, w którym młodzież może dzielić się książkami, wymieniać je, pozostawiać przeczytane powieści dla innych młodych czytelników oraz odkrywać zupełnie nowe tytuły. Inicjatywa to wspólna inicjatywa Miasta Lublin oraz Fundacji ExLegere.

– Zapraszam wszystkie osoby do współtworzenia biblioteczki młodzieżowej, a następnie do tworzenia kaligraficznych zakładek do książek. Biblioteczka powstaje w ramach akcji Książkowy Azyl, która cały czas się rozwija nie tylko w Lublinie ale na terenie całego województwa. Jej celem jest zbieranie i dostarczanie książek, aby dać im drugie życie. To nie tylko redystrybucja, ale także budowanie silnej społeczności miłośników i miłośniczek literatury. Cieszę się, że przestrzeń dla młodzieży Hej! stanie się częścią działań popularyzujących i wspierających czytelnictwo i dziękuję za przekazanie regału z książkami, który mam nadzieję wspólnie uzupełnimy o nowe tytuły – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Książkowy Azyl zaangażowany jest w proces zbierania, odbierania, katalogowania i przechowywania książek, które wkrótce będą mogły znaleźć nowych odbiorców. Poprzez organizację wydarzeń, klubów dyskusyjnych i innych inicjatyw, tworzone są przestrzenie, w których czytelnicy i czytelniczki mogą się spotykać. Teraz takie miejsce powstaje w Hej!

– W Książkowym Azylu staramy się tworzyć przestrzeń, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie. Czytanie to nie tylko rozrywka, ale także nieoceniona nauka o świecie i o nas samych. Bardzo się cieszę, że dzięki naszej akcji możemy wspólnie odkrywać nowe książki i zanurzyć się w fascynującym świecie literatury – mówi Marcin Bernacki, Prezes Fundacji ExLegere.

W ramach spotkania inaugurującego akcję odbyły się również warsztaty z kaligrafii. Ich uczestnicy poznali uncjałę – wczesnośredniowieczny krój pisma oraz wykonali własne zakładki do książek. Wszelkie materiały były dostępne na miejscu, a każda osoba uczestnicząca w warsztatach mogła zabrać ze sobą wzorniki oraz wykonane przez siebie zakładki.

Fundacja ExLegere skupia się na redystrybucji książek, propagowaniu czytelnictwa i angażowaniu się w wydarzenia mające na celu rozwijanie pasji do literatury. Więcej informacji o akcji „Książkowy Azyl” można znaleźć na profilu fb.