W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski

15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski
16.10.202308:36

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych w 1969 roku ustanowiło datę 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku. Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku.

Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. To on wpadł na pomysł pomalowania  laski na biały kolor, aby zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

Biała laska stała się nie tylko narzędziem pomocnym przy samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni, lecz również symbolem osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski ma przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem lub uszkodzeniem wzroku, którzy chcą żyć tak jak reszta społeczeństwa bez barier i ograniczeń.

Przy okazji Dnia Białej Laski chcemy podziękować wszystkim, którzy angażują się w  planowanie i realizację miejskich działań skierowanych do środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku. Od wielu lat w skład Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych, powoływanej przy Prezydencie Miasta Lublin, wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających środowisko osób niewidomych i słabowidzących. Jeden z 9 warsztatów terapii zajęciowej powstał przy Spółdzielni Niewidomych im. M. Sękowskiego w celu aktywizowania zawodowego osób z niepełnosprawnościami wzroku.  W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie dla są przyznawane dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do zakupu pomocy ortopedycznych, likwidacji barier technicznych i w komunikowaniu się, czy uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Gdy Miasto Lublin wiele lat temu po raz pierwszy wprowadziło usługę  asystenta dla osób z niepełnosprawnościami, Polski Związek Niewidomych w Lublinie był jednym z pierwszych realizatorów tego zadania. Dziś PZN nadal uczestniczy w tym przedsięwzięciu, które jest finansowane ze środków miasta oraz Funduszu Solidarnościowego. Na uwagę zasługuje prężna działalność klubów sportowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnością wzroku, które wspieramy ze środków własnych miasta. Staramy się robić wszystko, aby zapewnić lepsze warunki życia  niewidomym i słabowidzącym mieszkańcom. Mamy nadzieję na dalszą dobrą współpracę w tym zakresie z organizacjami działającymi na rzecz tych osób w naszym mieście.