W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Komfortka” w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie

„Komfortka” w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie
12.09.202313:59

Lublin dołączył do miast, które zaangażowały się w tworzenie „komfortek”, czyli miejsc, w których osoby ze szczególnymi potrzebami mogą samodzielnie lub z pomocą opiekunów wykonać podstawowe czynności higieniczne. Specjalne pomieszczenie powstało w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Zemborzyckiej.

– Lublin to miasto otwarte na potrzeby wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Od lat podejmujemy działania, by był miejscem, w którym każdy czuje się bezpiecznie i komfortowo. Poprawa jakości życia, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów naszej polityki społecznej. Dlatego Lublin, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, chętnie włączył się w tę inicjatywę. Dzięki temu udało się zrealizować kolejne zadanie, które ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkańców ze specjalnymi potrzebami – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 obsługuje wiele spraw z zakresu pomocy osobom z niepełnosprawnościami. W instytucji mieszkańcy mogą, m.in. złożyć wnioski o dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, turnusów rehabilitacyjnych oraz likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, a także załatwić formalności związane z przyznaniem zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, świadczeń pielęgnacyjnych oraz dotyczące funduszu alimentacyjnego. W odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska osób z niepełnosprawnościami w siedzibie MOPR przy ul. Zemborzyckiej zostało wygospodarowane miejsce, w którym mieszkańcy ze szczególnymi potrzebami mogą swobodnie wykonać czynności higieniczne. W budynku powstało pomieszczenie pielęgnacyjne ze specjalną leżanką oraz automatycznym podnośnikiem, które ułatwią wymianę środków czystości osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Miasto planuje w przyszłości uruchomienie kolejnych takich miejsc. W najbliższym czasie podobna pomoc pojawi się w powstającym budynku metropolitalnego Dworca Lublin.

Inicjatywa to efekt włączenia się Lublina w akcję „Przewijamy Polskę” zapoczątkowaną w 2021 roku przez 5 organizacji pozarządowych z całego kraju. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy tysięcy ludzi ze specjalnymi potrzebami, którzy przebywając poza domem są zmuszeni do zmiany środków higienicznych w trudnych warunkach. Inicjatorzy dążą do stworzenia w Polsce sieci miejsc, w których osoby te będą mogły swobodnie wykonać czynności higieniczne. W ramach akcji prowadzone są również działania zmierzające do opracowania wytycznych, które będą obowiązywały w obiektach i przestrzeniach służących osobom z niepełnosprawnościami, m.in. urzędach, instytucjach, miejscach kultury, galeriach, parkach, itp.

Siedziba MOPR przy ul. Zemborzyckiej to drugie miejsce w Lublinie, gdzie powstała „Komfortka”. Pierwszym jest Centrum Wózków Inwalidzkich przy ul. Okólnej.