W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kraje UE mogą zmuszać do przejścia na emeryturę

Kraje UE mogą zmuszać do przejścia na emeryturę
17.10.200714:02

Państwa UE mogą nakazać przechodzenie na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego.
ORZECZENIE
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wczoraj orzeczenie dotyczące hiszpańskiego menedżera, który skarżył się na dyskryminację ze względu na wiek. Chciał nadal pracować, ale został zmuszony do emerytury, kiedy ukończył 65 lat. Pracodawca powołał się na układ zbiorowy, który ustalił wiek emerytalny na 65 lat. Prawo krajowe dopuszczało automatyczne przechodzenie na emeryturę w sytuacji, gdy dany pracownik był uprawniony do pełnej jej wysokości. Według trybunału doszło do uzasadnionego odmiennego traktowania, a nie dyskryminacji.
Hiszpania wprowadziła bowiem zapisy o automatycznym przechodzeniu na emeryturę w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego w celu ułatwienia dostępu do rynku pracy dla ludzi młodych. Sędziowie zauważyli, że hiszpańskie prawo gwarantuje, że przejście na emeryturę następuje pod warunkiem uzyskania prawa do emerytury, co daje racjonalną w tym przypadku rekompensatę finansową (2,3 tys. euro emerytury). ETS podkreślił, że państwa UE mogą wprowadzać przepisy mające na celu wydłużenie aktywności zawodowej ich obywateli, jak i jej skrócenie, uzasadniając to m.in. sytuacją na rynku pracy.
Wyrok w sprawie C-411/05

żródło: JUSTYNA WOJTECZEK, , Gazeta Prawna Nr 202 (2072) środa, 17 października 2007 r. > Praca i ubezpieczenia