W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublinianie w spektrum autyzmu dziennikarzami TVN

Lublinianie w spektrum autyzmu dziennikarzami TVN
31.10.202316:16

Sześciu uczestników Fundacji Teatroterapia Lubelska, osoby w spektrum autyzmu, zadają w tym programie pytania gwiazdom telewizji, sportu, sztuki, polityki, świata celebryckiego. Zadają pytania niełatwe, intymne, zaskakujące. Część z tych pytań wywoła zaskoczenie, część zdziwienie, a część rozbawi gości. Moderatorem spotkania będzie aktor Maciej Stuhr.

Fundacja Teatroterapia Lubelska

Celem Fundacji jest wyrównanie szans osobom niepełnosprawnym i osobom należącym do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie oraz pomoc ich rodzinom. Cel ten realizowany jest poprzez inicjowanie, promocję, realizację i wspieranie działań w zakresie: rehabilitacji i terapii za pomocą teatru i jego technik oraz arterapii; wykorzystanie teatru w rehabilitacji dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych; upowszechnienie i rozwijanie wiedzy na temat teatroterapii oraz jej wpływu na edukację i rehabilitację dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych oraz możliwości terapeutycznych i edukacji w teatrze i z pomocą teatru; udostępnienie i upowszechnienie informacji o doskonaleniu i osiągnięciach światowych w dziedzinie teatroterapii na polu teatru, edukacji, rehabilitacji, terapii i sztuki.

Organizacja i prowadzenie działań w zakresie arterapii i teatroterapii ma na celu zwiększenie aktywności ludzi zdrowych, a zwłaszcza młodzieży, studentów itp. na rzecz działalności rehabilitacyjnej, teatroterapii, arterapii oraz budowę ośrodka praktyk teatralnych dla osób niepełnosprawnych. Działania realizujące cele Fundacji mają zmierzać do przejmowania standardów stosowanych w krajach Unii Europejskiej oraz ich wdrażanie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

O programie

W programie „Autentyczni” bierze udział blisko 50 osób w spektrum autyzmu. Będą to osoby, które chcą spróbować swoich sił jako dziennikarze. Każdy odcinek to spotkanie z inną znaną osobistością. Sam wywiad był poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zaczynając od pracy nad przekazaną im dokumentacją na temat gości i wyborem pytań, a następnie spotykając się z profesjonalistami, którzy odpowiednio przygotowali ich do tego zadania.


W trakcie całego procesu uczestnicy od pracowników Fundacji Teatroterapia Lubelska otrzymali wsparcie merytoryczne, warsztatowe i psychologiczne. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie oraz mogli jak najlepiej spełnić się w nowej dla nich roli.

Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu, zarówno widzowie, jak i zaproszone gwiazdy, będą mogły bliżej poznać oraz lepiej zrozumieć zróżnicowany odbiór rzeczywistości przez osoby w spektrum. Podczas wywiadu pojawiają się tutaj zarówno tematy luźne i niezobowiązujące, jak i te trudne oraz wymagające dla gościa. Znane i popularne osoby, które w swoim życiu udzieliły setek wywiadów, doświadczą zupełnie innej relacji z rozmówcą niż kiedykolwiek wcześniej. To spotkanie będzie szczególnym i intymnym przeżyciem dla wszystkich – uczestników, gwiazd oraz widzów.

Program „Autentyczni” ma w nietuzinkowy sposób zwrócić uwagę na osoby w spektrum autyzmu i zachęcić do poznania tej grupy. Osoby w spektrum mają możliwość przeżycia niesamowitej przygody i nabyć nowe umiejętności. Programowi towarzyszy ogólnopolska medialna kampania edukacyjna na temat osób w spektrum autyzmu.

Jak dostali się do programu?

Casting do programu „Autentyczni” w Fundacji Teatroterapia Lubelska odbył się w kwietniu, a poprowadziły go reżyserka Karolina Węglorz-Zima i producent Magdalena Mieliwodzka. Podczas castingu wyłoniono 7 osób, którym przydzielono rolę dziennikarzy, są nimi: Ewelina Korzeniowska, Dominika Mendel, Wiktoria Mazur, Adam Saran, Krzysztof Stagiński, Bartłomiej Witkowski oraz Wiktor Judin-Bojarczuk.   

Zapowiedzi programu

Emisja premierowych odcinków programu, których bohaterami będą Robert Makłowicz i Natalia Kukulska odbędzie się 1 i 2 listopada 2023 r. o godz. 20:05 na antenie TVN.


Informacje o programie i zwiastuny premierowych odcinków można znaleźć na stronach TVN:

Rusza program o osobach w spektrum autyzmu. Gdzie i kiedy oglądać? - Dzień Dobry TVN
Autentyczni - YouTube

oraz na stronie Fundacji:


“Autentyczni” – nowy program TVN (teatroterapia.lublin.pl)