W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
13.05.201310:02

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaprasza wszystkich  Mieszkańców Lublina w dniu 15 maja 2013 r. do udziału w uroczystych  obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Planowany przebieg obchodów: 
godz. 10.00 -Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej,
godz. 11.00 – przemarsz uczestników na Plac Litewski, oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
godz. 11.15- 15.00 – część artystyczna w tym: występy niepełnosprawnych artystów (zespołów i solistów) oraz prezentacja prac osób niepełnosprawnych,  wykonanie różnych prac artystycznych przez uczestników spotkania.

Dodatkową atrakcją uroczystości będzie malowanie murali o tematyce związanej
z niepełnosprawnością.

Do udziału w obchodach Dnia Godności zaproszone zostały osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo: uczestnicy WTZ, mieszkańcy domów pomocy społecznej, członkowie innych organizacji pozarządowych, dzieci i młodzież ze szkół i ośrodków specjalnych, ich opiekunowie, rodzice i przyjaciele.                                                      

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych  ("Spotkanie z godnością").
Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy,  w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest to dzień manifestowania tolerancji i równouprawnienia. W ramach obchodów Dnia organizowany jest Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.

Uroczystość jest dofinansowana ze środków Miasta Lublin jako zadanie zlecone w ramach Programu działań na rzecz niepełnosprawnych Mieszkańców Miasta Lublin na lata 2008-2013.