W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Opieka wytchnieniowa” dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

„Opieka wytchnieniowa” dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów
23.07.201909:13

Miasto Lublin pozyskało dodatkowe środki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przystępując do Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa”.

Łączna kwota na realizację usług w 2019 roku to 529 645 zł, w tym środki jakie pozyskało Miasto Lublin na ten cel to kwota 408 525 zł pochodząca z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Miasto Lublin natomiast uruchomiło środki własne w wysokości 121 120 zł.

Program zakłada wsparcie opiekunów dzieci z niepełnosprawnością i osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w formie:

  • opieki dziennej w miejscu zamieszkania – 40 osób,
  • pobytu dziennego w ośrodku wsparcia – 16 osób,
  • całodobowego w ośrodku wsparcia lub mieszkaniu chronionym – 40 osób
  • specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego – 1000 godzin

Realizatorami usługi będą:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie,
  • Ośrodek Wsparcia „Benjamin”,
  • Mieszkania Chronione przy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Ametystowej 22,
  • Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin.

W roku 2019 zgodnie z warunkami Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019 ustalony został limit: 14 dni opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego oraz 240 godzin opieki
w formie usług dziennych i poradnictwa.

Usługi opieki wytchnieniowej przyznawane będą na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością. Osoby objęte Programem nie będą ponosić odpłatności za przyznane usługi.

Szczegółowe informacje na temat realizacji programu w Lublinie będą podawane do wiadomości na początku sierpnia 2019 roku. Wnioski od osób uprawnionych przyjmowane będą przez realizatorów po 15 sierpnia 2019 r.

Formularze dostępne będą na stronach internetowych:

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Pliki do pobrania