W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza nabór wniosków od mieszkańców na realizację usługi asystenta osoby niepełnosprawnej

Rusza nabór wniosków od mieszkańców na realizację usługi asystenta osoby niepełnosprawnej
19.01.202411:18

Miasto kontynuuje usługę asystenta osoby niepełnosprawnej. Tak jak w poprzednich latach, zapewnia bezpłatne wsparcie osobom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieciom do 16. roku życia. Nabór wniosków od mieszkanek i mieszkańców Lublina rusza w najbliższy poniedziałek (22 stycznia).

– Po raz kolejny udało nam się pozyskać dodatkowe środki z Funduszu Solidarnościowego na zapewnienie mieszkankom i mieszkańcom z niepełnosprawnościami dostępu do bezpłatnej pomocy asystenta osobistego. Prawie 3 mln zł otrzymane z Programu pozwoli na świadczenie blisko 56 tysięcy godzin usług. Pomoc ta, poprzez wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, przyczyni się do wzrostu niezależności osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększenia ich aktywności w różnych sferach życia – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Program usługi asystenta osoby niepełnosprawnej skierowany jest do osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne oraz dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, z którego wynika: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a także konieczność stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Usługi asystenta osobistego mogą być realizowane 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i polegają w szczególności na pomocy w wykonywaniu czynności dnia codziennego, wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez niego miejsca czy podejmowaniu aktywności w różnych sferach życia.

Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:

  • 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
  • 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
  • 360 godzin rocznie dla:
    • osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
    • dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Do limitu godzin wliczają się godziny asystentury uzyskiwanej także z innych programów i projektów.

Aby skorzystać ze wsparcia asystenta należy złożyć wypełnione i podpisane dokumenty (karta zgłoszenia, oświadczenie) oraz kopię dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 (niski parter). Wnioski przyjmowane będą do 16 lutego br., od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30. Zgłoszenia będą weryfikowane pod kątem tego, czy dana osoba jest uprawniona i w jakim zakresie do uzyskania pomocy. W pierwszej kolejności uwzględniane będą potrzeby osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepoprawności samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Formularze dostępne są poniżej. Można je również pobrać w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 oraz w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul.: Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12A, Szaserów 13-15, Nowy Świat 38.

Program usługi asystenta realizowany jest w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024”.

Pliki do pobrania