W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych można sfinansować raty pożyczki na zakup samochodu.

Z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych można sfinansować raty pożyczki na zakup samochodu.
15.07.200714:09

Gazeta Prawna Nr 33(1903) z dnia 15.02.2007 informuje:

Z zakładowego funduszu rehabilitacji finansowane są wydatki na zakup środków transportu niezbędnych w rehabilitacji. Oznacza to, że nie ma przeszkód prawnych, aby ze środków tego funduszu zostały sfinansowane raty pożyczki na zakup samochodu – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z par. 2 pkt 12 lit. c) rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 3, poz. 22), środki ZFRON przeznaczone są na pomoc indywidualną, na zakup i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych. Pieniądze zgromadzone w tym funduszu można także wykorzystać na kupno środków pomocniczych, urządzeń i narzędzi technicznych oraz środków transportu niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

O tym, czy dany sprzęt lub urządzenia gospodarstwa domowego są niezbędne w rehabilitacji lub ułatwiają wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, powinien decydować lekarz specjalizujący się w danym typie schorzenia. Stwierdzenie takie może stanowić podstawę do udzielenia indywidualnej pomocy osobie niepełnosprawnej ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji, zgodnie z regulaminem ZFRON dotyczącym wykorzystania tych środków na zakup środka transportu.

Łukasz Guza

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1903.2.924.2.16.4.0.1.html