W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Za nami V Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych

Za nami V Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych
06.12.201711:04

W dniu 5 grudnia 2017 roku, w centrum wystawienniczym Targów Lublin odbyła się piąta edycja Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez Prezydenta Miasta Lublin. W tym roku wydarzenie to miało wyjątkowy charakter, z uwagi na obchody jubileuszu 700 - lecia Miasta Lublina oraz piątą rocznicę ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Głównym elementem Targów była część wystawiennicza połączona z kiermaszem prac osób niepełnosprawnych. Swoją ofertę zgłosiło 75 wystawców, ale ostatecznie, z uwagi na bardzo duże zainteresowanie udział wzięło 81 wystawców: firmy i pracodawcy zatrudniający lub chcący zatrudnić osoby niepełnosprawne, instytucje i organizacje realizujące projekty szkoleniowe kierowane do osób niepełnosprawnych, placówki terapeutyczne, edukacyjne oraz organizacje pozarządowe o społecznym profilu działalności.

Prezydent Miasta Lublin wyróżnił medalem 700-lecia 11 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Medale otrzymali:

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki,

Polski Związek Niewidomych Oddział Lubelski

Fundacja Fuga Mundi

Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR

Lubelski Klub Sportowy Głuchych „Spartan”

Klub Sportowy Niewidomych i Słabowidzących "Hetman"

Lubelskie Stowarzyszenie Amazonki

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Lublin

Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo

Jednym z punktów Programu była debata, moderowana przez Panią Joannę Olszewską Dyrektora Biura ds. Osób Niepełnosprawnych pt.„ 700 lat Miasta i 5 lat Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych W Lublinie – co przed nami?”

W rozmowie udział wzięli:

Pani Agnieszka Zańko – Przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych,

Ks. prof. Witold Janocha - Kierownik Katedry Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością.

Pani dr Anna Prokopiak – adiunkt w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej UMCS, Prezes Fundacji Alpha,

Pani Katarzyna Skalska - koordynator Zespołu Obsługi ds. Studentów Osób Niepełnosprawnych.

Przez cały czas trwały warsztaty rękodzielnicze, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tragom towarzyszyły galerie prac plastycznych: Pana Jacka Zdanowskiego oraz przygotowana przez PFRON wystawa „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” oraz występy artystyczne: Fundacja Teatroterapia Lubelska z fragmentami spektaklu „Opera kartoflana” w reżyserii Marii Pietruszy-Budzyńskiej, Gurpa dziecęca „Iskierki” pod kierunkiem Pana Piotra Mochola oraz Grupa MIX- młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej w Lublinie pod kierownictwem Pani Anny Karwackiej-Klepki.

Miłym akcentem była także wizyta Świętego Mikołaja, któremu towarzyszyły dwie urocze Śnieżynki.

Tegoroczne Targi odwiedziło ponad tysiąc osób, w tym dzieci i młodzież z wielu lubelskich szkół i przedszkoli.