W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zmarła dr Irène Pierre
17.03.202108:48

Z Nancy, francuskiego miasta partnerskiego Lublina, dotarła do nas smutna informacja o śmierci Pani dr Irène Pierre, inicjatorki i orędowniczki współpracy z Lublinem w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym.

Pani dr Irène Szewczyk-Pierre, czy jak mówili Jej lubelscy przyjaciele, Irena, była nam znana przede wszystkim jako założycielka Kliniki im. Louisa Pasteura w Essey-lès-Nancy oraz współzałożycielka Association Lorraine d’Aide aux Grands Handicapés (ALAGH) - Lotaryńskiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Fizycznie w Nancy. W 2017 r. pierwszej, macierzystej placówce Stowarzyszenia ALAGH – Maison d’Accueil Spécialisé (MAS) nadano imię Irène Pierre.

Stowarzyszenie to współpracuje od początku partnerstwa naszych miast z placówkami i instytucjami takimi jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie przy ul. Kosmonautów, Dom Pomocy Społecznej im. Wiktorii Michelisowej czy Chrześcijańskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych - Chrześcijańskie Stowarzyszenie NESTOR. Przez ostatnie lata życia Irène Pierre była Honorową Prezes Stowarzyszenia ALAGH i nadal wspierała współpracę z partnerami z Lublina, w tym wzajemne wakacyjne wizyty pensjonariuszy placówek polskich i francuskiej. Pani Doktor została odznaczona medalem Prezydenta Miasta Lublin w roku 2011.

Pamiętamy Ją jako osobę o ogromnej energii i woli działania, poprawiania świata, szczególnie jeśli chodzi o osoby pokrzywdzone przez los, starsze, potrzebujące wsparcia. Była zawsze pełna ciepła, nieskończenie cierpliwa, pamiętająca przede wszystkim o innych.