W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
03.12.202011:23

Szanowni Państwo,

z okazji obchodzonego 3 grudnia Dnia Osób Niepełnosprawnych, pragniemy życzyć osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i opiekunom dużo zdrowia, spełnienia marzeń, siły i motywacji do przełamywania barier i pokonywania ograniczeń w podejmowaniu różnych aktywności, zarówno w sferze zawodowej, jak też społecznej.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, a jego obchody są okazją do zwiększania świadomości społeczeństw o potrzebach i korzyściach płynących z pełnego uczestnictwa osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w każdej sferze życia społecznego, gospodarczego czy politycznego.

Od wielu lat, w pierwszych dniach grudnia, spotykaliśmy się na Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych, które były okazją do  rozmów o potrzebach środowiska oraz do prezentacji bogatej oferty działań rehabilitacyjnych, terapeutycznych i aktywizujących realizowanych w naszym mieście. Niestety, sytuacja w jakiej znajdujemy się  w obliczu pandemii, uniemożliwia nam organizację w tym roku tego wspaniałego wydarzenia.

Lublin ma bogatą ofertę działań kierowanych do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zarówno w zakresie pomocy instytucjonalnej, jak i pozainstytucjonalnej, podnoszących jakość ich życia. W odpowiedzi na zgłaszane potrzeby tworzymy i wdrażamy wciąż nowe rozwiązania. Wysoki wskaźnik osób z niepełnosprawnościami w naszym regionie zobowiązuje nas do systematycznego dostosowywania oferty wspierającej, pomocowej i usługowej.

Pomimo trudności, jakie stwarza obecna sytuacja epidemiologiczna, zapewniamy wsparcie i kontakt ze wszystkimi placówkami, w których dotychczas świadczone było wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, a których działalność musiała zostać ograniczona. Mimo czasowego zawieszenia działalności placówek wsparcia dziennego, ich uczestnicy nie zostali pozostawieni samymi sobie. Pracownicy placówek utrzymują systematyczny kontakt z uczestnikami. Część placówek wydaje także obiady, z których uczestnicy korzystaliby podczas zajęć w placówkach.    

Jednocześnie przypominamy, że w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa osoby potrzebujące wsparcia mogą korzystać z pomocy m.in. w postaci realizacji niezbędnych zakupów. Osoby, zwłaszcza samotne, mogą zgłaszać potrzebę pomocy na miejski telefon dyżurny - 882 431 094 oraz ogólnopolską infolinię Korpusu Wsparcia Seniorów tel. 22 505 11 11.     

Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego mają do dyspozycji działający w Lublinie Telefon Zaufania - pod numerem tel.: 733 588 900, całodobowo 7 dni w tygodniu świadczone są dyżury psychologiczne, a pod numerem tel.: 733 588 600 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-19.00. W sprawach interwencyjnych należy dzwonić po numery: tel.: 81 466 55 46 oraz tel.: 81 466 55 47.

Do Państwa dyspozycji są też pracownicy Ośrodka Informacji Osób Niepełnosprawnych, z którymi można kontaktować się telefonicznie i mailowo (tel.: 81 466 30 83, adres email ion@lublin.eu) od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Jeszcze raz życzymy Państwu przede wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości, tak potrzebnej w obecnej sytuacji, życzliwości ludzkiej na co dzień, a także satysfakcji z podejmowanych wyzwań, poczucia spełnienia oraz wielu radości i szczęścia w życiu osobistym.

 

 

                        Krzysztof Żuk                                                             Monika Lipińska

                                                                                                     

                  Prezydent Miasta Lublin                                        Zastępca Prezydenta Miasta Lublin
                                                                                                          d.s Społecznych