W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin przygotowuje się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego

Lublin przygotowuje się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego
06.11.201310:40

Coraz więcej samorządów przygotowuje budżety obywatelskie. W Lublinie także pracujemy nad tym tematem. Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie z dr Konradem Niklewiczem, ekspertem Instytutu Obywatelskiego z tej dziedziny. Już dziś zapraszamy na kolejne. Tym razem będziemy gościć Łukasza Prykowskiego, pełnomocnika Prezydenta Miasta Łodzi ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie odbędzie się 19 listopada o godz. 17:00 w lubelskim Ratuszu, sala obrad Rady Miasta Lublin.  

Budżet partycypacyjny to proces angażujący obywateli w podejmowanie decyzji o przeznaczeniu części środków z budżetu publicznego. Mieszkańcy najpierw zgłaszają propozycje zadań, a następnie w głosowaniu powszechnym wybierają projekty, które zostaną zrealizowane.

Budżet partycypacyjny to wyzwanie, które Lublin z pewnością podejmie w przyszłości. Obecnie poprzez spotkania z przedstawicielami z innych miast Lublin może odpowiednio przygotować się do tego procesu oraz zapoznać się z dobrymi praktykami. W czwartek, 19 września br. w Ratuszu odbyło się spotkanie poświęcone tematyce budżetu obywatelskiego. Podczas spotkania dr Konrad Niklewicz opowiedział o idei i głównych założeniach wprowadzenia budżetu obywatelskiego, wskazując przykłady jego wdrażania w samorządach, m.in. w Puławach, gdzie proces ten rozpoczęto rok temu. Relacja ze spotkania znajduje się pod adresem:

http://um.lublin.eu/ngo/index.php?t=200&id=201075

 

W Lublinie próbę przeprowadzenia budżetu obywatelskiego podjęła dzielnica Rury przy współpracy z Fundacją Wolności i Urzędem Miasta Lublin. Jej mieszkańcy mogli zgłosić swoje propozycje do realizacji w ramach rezerwy celowej. Każda osoba mogła zgłosić dowolną ilość pomysłów. W sumie wpłynęło 121 propozycji. W wyniku weryfikacji, 111 projektów znalazło się na karcie do głosowania. W sumie oddano 795 głosów, z czego 679 na kartach do głosowania a 116 poprzez internet.

 

Urząd Miasta Lublin w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Menedżerskich w ramach projektu PAS przez okres 1,5 roku realizuje projekt w ramach, którego m.in. w poszczególnych dzielnicach Lublina zorganizowano spotkania z mieszkańcami dotyczące wydatkowania środków z rezerwy celowej budżetu miasta.

 

Podczas kolejnego spotkania poświęconego tematyce wprowadzania budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami wprowadzanymi w Łodzi, gdzie w pierwszym roku działania budżetu partycypacyjnego w jego ramach zostanie rozdysponowana kwota około 20 mln złotych. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta ŁodziFundacja Normalne Miasto Fenomen oraz Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie przygotowały serię kilkudziesięciu spotkań informacyjnych, spacerów oraz usług doradczych w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej i edukacyjnej skierowanej do mieszkańców miasta. O przygotowaniach do realizacji procesu wdrażania budżetu obywatelskiego, sposobie zgłaszania wniosków, głosowaniu, w którym wzięło udział 129 008 mieszkańców Łodzi opowie Łukasz Prykowski*. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w spotkaniu!

--------------------

*Łukasz Prykowski – od 5 września 2011 pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Łodzi  ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Od wielu lat związany jest z inicjatywami pozarządowymi w Łodzi - koordynował i administrował serwis lodzkie.ngo.pl, pracował w Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS i współpracował z wieloma nieformalnymi grupami. W 2009 roku brał udział w kursie internetowo-stacjonarnym „Na straży”. Od wielu lat interesują go działania obywatelskie pozwalające mieszkańcom kształtować miejską rzeczywistość. M.in. przeprowadził monitoring konsultacji społecznych w Łodzi, angażując się wdziałania promujące i wdrażające konsultacje społeczne w mieście.

Kontakt:
tel.(42) 638-46-23
e-mail: l.prykowski@uml.lodz.pl

http://budzet.dlalodzi.info/

http://www.instytutobywatelski.pl/wp-content/uploads/2013/03/budzet_partycypacyjny.pdf

Facebook Obywatelski Lublin